05.05.2009 Teisipäev

Saneerimine kui alternatiiv pankrotile

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

Enamik ettevõtteid on ühel või teisel määral kokku puutunud raskustega, mis on tingitud nii välistest (ülemaailmne majanduskriis, nõudluse vähenemine, klientide maksevõimetus) kui ka sisemistest põhjustest (tegevuse kahjumlikkus, võimetus laenusid tagastada, töötajate pettused).

Paljud omanikud on hakanud aru saama, et ettevõtte senises stiilis juhtimine muutub üha raskemaks või lausa võimatuks. Seepärast kerkib järjest sagedamini küsimus – mida teha ettevõtlusega ja kuidas sellest väiksemate kadudega “väljuda”. Mõned juhid venitavad ettevõtte agooniat määramatuks ajaks, söandamata võtta kardinaalseid meetmeid. Praktika näitab, et säärane taktika aitab harva ettevõtet kui äritegevuse üksust säilitada, ja pealegi võidakse ettevõtete kohustused sel juhul üle kanda nende  juhtidele, kui nad on rikkunud kohustust esitada pankrotiavaldus jms.

Termin “saneerimine” ilmus Eesti ettevõtjate sõnavarasse võrdlemisi hiljaaegu – uus seadus reglementeeris sellise protseduuri 2008. aasta lõpul. 2009. aasta esimestel kuudel on juba paarkümmend ettevõtet esitanud saneerimisavalduse ja nüüdseks on ligi pool nendest saanud kohtuotsuse selle protsessi alustamiseks.

Kui eri kohtutesse on korraga esitatud nii saneerimis- kui ka pankrotiavaldus, siis saneerimisseaduse kohaselt hakkab neid koos menetlema see kohus, kellele oli avaldus varem esitatud. Ja kui pankrotimenetluse otsus on juba tehtud, ei ole enam võimalik alustada saneerimisprotsessi. Samuti ei saa  alustada saneerimist ettevõtte sundlikvideerimise korral.
Kui kohus otsustab alustada saneerimist, võib ettevõte saada hingetõmbeaega võlausaldajate nõuete täitmisel.
Saneerimisseaduses on sätestatud mitu võlgade restruktureerimise varianti:
  • võlgade tasumise tähtaegade pikendamine,
  • maksete jaotamine osadeks,
  • võlasumma vähendamine,
  • võlgade vahetamine ettevõtte aktsiateks või osakuteks.

Kui ettevõte ei täida saneerimisprotsessis endale võetud kohustusi, võib kohus lõpetada saneerimise ja alustada pankrotimenetlust, kusjuures võlausaldajate nõuded taastatakse esialgses suuruses ja endistel maksutingimustel.

Vadim Dontševski
Donoway Assurance Ltd vannutatud audiitor

Artikli täisversioon lugege ajakirjas RaamatupidamisUudised, Nr 3 (114) 2009

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255