26.01.2015 Esmaspäev

Nõuandeid nõuete sundtäitmiseks

Inimese loomus on keeruline ning ühiskonna  korrapärane tegevus ja ühiskonnaliikmete omavaheline suhtlus eeldab tihedat koostööd üksteisega.
 Keijo Lindeberg, juhtivpartner/vandeadvokaat ja Tanel Melk, partner/nõunik
Keijo Lindeberg, juhtivpartner/vandeadvokaat ja Tanel Melk, partner/nõunik Foto: Advokaadibüroo LMP

Selle tiheda koostöö tulemusel tekivad inimestel üksteise suhtes õigused ja kohustused. Kahjuks ei suuda igaüks alati oma kohustusi täita, mõni ei soovigi seda teha.

Sundtäitmisele kuuluvad nõuded

Selleks et kohustused saaksid siiski täidetud, on loodud sundtäitmise instituut, mis peaks aitama kaasa ühiskonna korrapärasele toimimisele.

Siiski mitte kõik kohustused ja nõuded ei ole sundtäidetavad ning nende sundtäitmiseks on õigustatud isikul vaja sooritada teatud hulk toiminguid, enne kui ta saab oma nõudega kohtutäituri poole pöörduda. Kuna sundtäitmise käigus piiratakse võlgniku õigusi oluliselt (nt arestitakse ja müüakse temale kuuluv vara), siis sellise tegevuse õigustamiseks peab olema kindel alus.

Täitemenetluse alustamise eelduseks on sissenõudja, ehk õigustatud isiku, kellel on teise isiku vastu nõue, täidetud avaldus ning kehtiv ja jõustunud täitedokument. Täitmisavalduse vorm on kättesaadav kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja kodulehel internetis. Täitedokument on täitmisele kuuluv lahend. Täitedokumendid on ammendatult loetletud täitemenetluse seadustikus (edaspidi TMS), mis tähendab, et dokumenti, mida loetelus ei ole, ei saa anda sundtäitmisele.


Lähemalt saate varsti lugeda veebiajakirjast Pluss.