Apteekrid leiavad, et valitsuse määruse sätted, millega on kehtestatud kehtivad juurdehindlused, on õigusvastased, sest kaalutud keskmine juurdehindlus ei vasta ravimiseaduses märgitule, mille kohaselt peab jaetasandi kaalutud keskmine juurdehindlus jääma vahemikku 21-25 protsenti. Määruse rakendamisel jääb kaalutud keskmine juurdehindlus praegu 15–16 protsendi vahele.
„Tänaseks on õigusvastane määrus kehtinud juba üheksa aastat ja viis kuud, mistõttu tuleks määruse õigusvastasus kõrvaldada esimesel võimalusel,“ kirjutas EAÜ juhatuse liige Tanel Terase õiguskantslerile saadetud kirjas.
Asjaolu, et ravimite kaalutud keskmine juurdehindlus ei vasta seadusega sätestatud vahemikule, on Terase sõnul tuvastanud nii endine õiguskantsler Allar Jõks kui ka õiguskantsleri büroo Indrek Tederi juhtimisel. Ka riigikohus on andnud mõista, et kohases menetluses tunnistataks määrus õigusvastaseks ja kehtetuks. Samuti on õigusvastasust möönnud sotsiaalministeerium, kes on püüdnud küll ravimite juurdehindluse regulatsiooni muuta, ent seda pole toetanud ei rahandus- ega ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. „Valitsusesisesed erimeelsused ei vabanda vastustajat oma kohustuste rikkumisest,” rõhutas Terase.
EAÜ palus õiguskantsler Tederil pöörduda riigikohtusse ja menetluse venimise vältimiseks mitte anda valitsusele kolmandat võimalust määrus põhiseadusega kooskõlla viia. Terase sõnul ei ole põhjust arvata, et valitsus saavutab just nüüd selles küsimuses poliitilise konsensuse, sest seda ei saavutatud õiguskantslerite Allar Jõksi ja Indrek Tederi varasemate pöördumiste järgselt 2007. ja 2010. aastal.
Terase hinnangul pikendaks kolmanda võimaluse andmine üksnes põhiseadusvastase olukorra kestmist ning valitsusel on nii ehk nii võimalus määrus iseseisvalt seadusega kooskõlla viia, kui seda teha tahetaks.