03.09.2018 Esmaspäev

EVEA peab sunddividendide ja väljaastumishüvitise mõju negatiivseks

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) leiab, et sunddividendid ja väljaastumishüvitis mõjuksid negatiivselt kogu majandusele.

Reedel saadetud arvamuses äriseadustiku muutmise seaduse eelnõu kohta riigikogu õiguskomisjonile ja fraktsioonidele leidis EVEA, et nii sunddividendide kui ka väljaastumishüvitise maksmisel oleks väga negatiivne mõju mitte ainult äriühingute käekäigule, vaid kogu majanduse toimimisele, ja seega pole võimalik neid ideid mõistlikuks pidada.

Riigikogu võttis 14. juunil menetlusse eelnõu äriseadustiku muutmiseks. Eelnõu seletuskirja järgi tahetakse anda väikeosanikele ja -aktsionäridele a) senisest ulatuslikum õigus teavet saada, b) õigus teatud tingimustel dividende nõuda ning c) õigus teatud juhtudel äriühingust välja astuda ja oma osaluse eest hüvitist saada.

EVEA hinnangul peaks osanikel ja aktsionäridel olema äriühingu tegevuse kohta informatsioon, mida on vaja nende pädevuses olevate otsuste vastuvõtmiseks. Kui kehtivas regulatsioonis on selles osas puudujääke, võiks seaduse täpsustamist kaaluda. Seejuures tuleb aga silmas pidada, et säilima peab tasakaal ühelt poolt osanike ja aktsionäride ning teiselt poolt äriühingu huvide vahel. Osanike ja aktsionäride teabeõiguse kõrval tuleb arvestada vajadusega kaitsta äriühingu ärisaladusi. Vältima peab olukorda, kus äriühingutes hakatakse omandama osalusi konkureerivate äriühingute huvides teabe saamise eesmärgil.

Sunddividendide küsimuses on EVEA seisukoht kindlalt eitav. Kui äriühingud peaksid hakkama vähemalt 75-protsendise häälteenamusega vastuvõetud otsuse puudumise korral kasumeid välja maksma, siis hakkavad kasumi jaotamise ning investeeringute tegemise ja äriühingute jätkusuutlikkuse otsustama äriühingutes 26-50 protsendi suurust vähemust omavad osanikud ja aktsionärid. See ei oleks kooskõlas üldiste juhtimispõhimõtetega ega äriühingu huvidega. Äriühingu juhtimise kesksete küsimuste üle peaks saama otsustada äriühingus 51 protsendi suurust enamust omavad osanikud ja aktsionärid. Kasumi jaotamisega seotud erimeelsuste korral peaks kasum jääma äriühingusse.

EVEA hinnangul ei peaks kehtestama ka osanike ja aktsionäride õigust äriühingust välja astuda ning äriühingu kohustust väljaastunud osanikele ja aktsionäridele hüvitist maksta. Äriühingus osaluse omandamine kujutab endast teadlikult võetud äririski. Osanik või aktsionär ei peaks saama äririski realiseerumise korral lihtsalt äriühingust välja astuda ega äriühingult hüvitist nõuda. Äririski realiseerumise või osanike/aktsionäride erimeelsuste eest ei peaks vastutama äriühing. Äriühing on õiguslik abstraktsioon, mida juhivad needsamad osanikud ja aktsionärid. Kui äriühing peaks hakkama maksma osanikele või aktsionäridele väljaastumishüvitisi, kahjustaks see oluliselt äriühingu kapitaliseeritust ja majanduslikku võimekust.

EVEA leiab kokkuvõtvalt, et nii sunddividendide kui ka väljaastumishüvitise maksmisel oleks väga negatiivne mõju mitte ainult äriühingute käekäigule, vaid kogu majanduse toimimisele. Seetõttu ei pea EVEA neid ideid mõistlikuks.

EVEA on Eesti väikeste ja keskmiste ettevõtjate esindusorganisatsioon, mille eesmärk on esindada ja kaitsta väike- ja keskmiste ettevõtjate huve ning tugevdada oma liikmete konkurentsivõimet.  EVEA loodi 1988. aastal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255