Ministeerium jättis erasektori palgalõhe vähendamise algatusest välja
Ministeeriumis valminud eelnõu kohaselt hakkab praegu valmimisel olev digitaalne tööriist kord aastas arvutama avaliku sektori tööandjate palgalõhet ning selle alusel võib tööinspektsioon teha asutusele ettekirjutuse koostada palgaandmete soopõhine analüüs. Kui analüüsist ilmneb, et palgaerinevus meeste ja naiste vahel ei ole objektiivselt põhjendatud, peab tööandja koostama tegevuskava palgalõhe vähendamiseks ja kaotamiseks. Kava peaks käivituma 2020. aastal.
"Meie plaani kohaselt peab avalik sektor näitama eeskuju," ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut sotsiaalministeeriumis algatust tuvustades.
Tema sõnul kava rakendamine ettevõtetele kulutusi ei lisa, kuna palgaerinevused arvutatakse nende andmete põhjal, mida ettevõtted praegu töötajate registrisse maksudeklaratsioonide abil esitavad.
Samuti peaks plaanil olema koalitsiooni toetus, kuna võrdse palga teema on ka praeguse valitsuse tegevusprogrammis. "Seda on valitsuses arutatud ja selles üldjoontes kokku lepitud. Põhimõtted ei ole uued, neid on pikalt arutatud. Nüüd see on lihtsalt eelnõu kuju saanud ja liigub valitsusse," rääkis Sikkut 28. mail BNS-ile.
Ministeeriumi algne kava hakata sama tegevust nõudma ka erasektorilt pälvis sektori esindusorganisatsioonide vastuseisu. Eesti Kaubandus-Tööstuskoda teatas 25. aprillil, et on riigi plaanile vastu, sest see ei täidaks oma eesmärki ning suurendaks halduskoormust.
Naispalgatöötajate keskmine brutotunnitasu oli 2017. aasta oktoobris 20,9 protsenti väiksem kui meespalgatöötajatel ja pärast kolm aastat kestnud vähenemist jäi sooline palgalõhe mullu varasema aastaga võrreldes samale tasemele.