Rahandusministeerium saatis Finantsinspektsioonile, ministeeriumidele ja Eesti Pangale kooskõlastamiseks krediidiasutuste seaduse ja sellega seonduvate teiste finantssektorit puudutavate seaduste muudatused.
Muudatustega kehtestatakse pankadele uued nõuded, mille eesmärk on tugevdada vastupanuvõimet kriisiolukordades. Eelnõu põhineb Euroopa Liidu direktiivi ja määruse eelnõul, mida veel menetletakse. Muudatused peaksid jõustuma 1. jaanuarist 2013.
"Pankade kapitalile ja likviidsusele kehtestavad uued reeglid on Euroopa Liidu üks olulisemaid samme teel usaldusväärsema ja tõhusama finantssüsteemi suunas ning vastus viimasele finantskriisile," kommenteeris eelnõu rahandusministeeriumi asekantsler Tanel Ross. "Senisest oluliselt tugevamad, pankade konkreetseid riske ja majanduse olukorda paremini arvestavad nõuded toetavad reaalmajanduse rahastamist ning vähendavad spekulatiivsete tehingute atraktiivsust. Eestis tegutsevad pangad on finantskriisi väga hästi üle elanud, kuid uute reeglite rakendamine tõstab ka nende usaldusväärsust."
Eelnõu järgi peavad pangad edaspidi hoidma rohkem ja kvaliteetsemat kapitali, et tulevaste kriisidega ise toime tulla. Eelnõu sätestab ka täpsemad reeglid likviidsusjuhtimise korraldamiseks - eesmärkideks on tagada kõrge likviidsusega varade olemasolu ka kriisiolukorras ja muuta pankade rahastamise allikad pikaajalisemateks ja stabiilsemateks. Lisaks seatakse eelnõuga uusi kohustusi pankade juhtidele - finantsinspektsioon saab täiendavad volitused pankade tähelepanelikumaks jälgimiseks ja riskide tuvastamiseks ning vajaduse korral sanktsioonide kehtestamiseks. Näiteks võib vähendada laenuandmist olukorras, mil see oleks liiga riskantne.
"Euroopa Liit on uute rahvusvaheliste kapitalinõuete kehtestamisel maailmas esimeste hulgas. Loodame, et ka ülejäänud suured majandused rakendavad kokku lepitud meetmed täies ulatuses, tõstes seega oma panganduse vastupanuvõimet ja riskitaluvust," lisas Ross.
Eelnõuga muudetaks ühtlasi kindlustustegevuse seadust. Järgmise aasta algusest tõstetakse kindlustusandjate omavahendite miinimummäära ning nõutud omavahendite suuruse arvutamisel kasutatavaid piirmäärasid. Lisaks võetakse muudatustega arvesse Euroopa Kohtu 2011. aasta otsus, mille järgi ei või samadel tingimustel sõlmitud mehe ja naise elukindlustuse, haiguskindlustuse ja õnnetusjuhtumite kindlustuse lepingute kindlustusmaksed ja -hüvitised enam erineda. Uued reeglid kohalduvad kindlustuslepingutele, mis sõlmitakse pärast 2012. aasta 20. detsembrit.
Eelnõu saadeti kooskõlastamiseks ja arvamuse avaldamiseks Finantsinspektsioonile, Eesti Fondihaldurite Liidule, Eesti Kaubandus- ja Tööstuskojale, Eesti Kindlustusseltside Liidule, Eesti Pangaliidule, Eesti Pangale, investeerimisühingutele, Sotsiaalministeeriumile ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile.