Suurte elektritarbijate aktsiisisoodustus jõudis seadusesse
Ettevõtjate tagasisidele tuginedes vastab kaubanduskoja hinnangul elektrointensiivse ettevõtja tingimustele täna ainult mõni üksik tööstusettevõtja. Seda peamiselt seetõttu, et ettevõtjate elektrointensiivsuse tase on alla 20 protsendi ja neil ei ole seega võimalik äsja vastu võetud seaduse järgi soodusaktsiisimääraga elektrienergiat tarbida.
Sellest tulenevalt tegi koda riigikogule ettepaneku vähendada eelnõus elektrointensiivsuse nõuet 20 protsendilt 10 protsendini. See ettepanek on kooskõlas ka energiamaksustamise direktiiviga, mis lubab liikmesriigil kehtestada isegi madalamat elektrointensiivsuse nõuet kui 10 protsenti. Paraku riigikogu seda ettepanekut ei arvestanud, selgitades, et kõnealune regulatsioon on esmakordne elektrointensiivsetele ettevõtetele suunatud elektriaktsiisi soodustus, mistõttu ei ole veel võimalik selle mõjusid põhjalikult hinnata. Samuti ei soovi riik eelnõu vastuvõtmist edasi lükata, kuna ettevõtted ootavad selle kiiret jõustumist. Koja hinnangul ei oleks eelnõus ühe numbri muutmine protsessi pikendanud.
Samas nentis riigikogu, et paari aasta pärast saab hinnata soodustuse kasutamise mahtu, mõju riigieelarvele ning Eesti elektrointensiivse töötleva tööstuse ja infoalase tegevuse sektori ettevõtjate konkurentsivõimele. Siis saab hinnata ka kriteeriumide muutmise vajadust.
Kaubanduskoda tegi ka ettepaneku vabastada ettevõtjad kohustusest esitada elektrointensiivsuse arvutamise alusandmete kohta vandeaudiitori järeldused, kui majandusaasta aruanne on auditeeritud ja äriregistrile esitatud. Riigikogu selgitas, et kuna tavapärane aastaaruanne ei sisalda maksusoodustuseks vajalikku detailset informatsiooni (näiteks elektrointensiivsuse arvutus ja elektrienergia maksumus) siis ei saa ka seda ettepanekut paraku arvesse võtta.