14.06.2012 Neljapäev

Uued seadusemuudatused teevad ravimid inimestele odavamaks

Uued seadusemuudatused teevad ravimid inimestele odavamaks Riigikogu võttis täna vastu ravikindlustuse seaduse ja puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muudatused, millega kaotatakse ära senine 12,79 euro suurune ravimihüvitise maksimaalmäär.

50%-lise soodustusega ravimite puhul ning võimaldatakse perearstidel tegeleda krooniliste haigete tavapärase jälgimisega, mis omakorda vabastab haigla eriarstide vastuvõtuaegasid.

Esimese muudatuse mõjul kaob ära senine 12,79 euro suurune ravimihüvitise maksimaalmäär 50%-lise soodustusega ravimite puhul. Haigekassa poolt tasumisele kuuluv summa arvutatakse edaspidi kõigi soodusravimite puhul ühtviisi omaosaluse alusmäära ja piirhinna või hinnakokkuleppes sätestatud hinna vahest. 50%-lise soodustusega ravimite retseptid moodustavad kõigist retseptidest ligi poole. Esmalt odavnevad ravimid selliste patsientide jaoks, kes mingil põhjusel ei saa kasutada odavamat analoogse toimega ravimit või ei mahu kitsendatud patsientide sihtrühma piiresse, kelle jaoks on ravimil kõrgem (75/90 või 100%) soodusmäär. Samuti odavnevad mõned sellised ravimid, millel ei olegi suuremat soodusmäära kui 50%. Praeguste arvutuste kohaselt väheneb inimeste omaosalus 50-protsendilise soodustusega ravimite ostmisel umbes 22 protsendi võrra keskmise retsepti maksumuse kohta. Näiteks kui mõne ravimi kahe kuu ravi maksab praegu koos ravimihüvitise maksimaalmääraga patsiendile 42 eurot, siis ilma ravimihüvitise maksimaalmäärata maksab see patsiendile 29 eurot.

Teine muudatus on ette valmistatud koostöös Eesti Perearstide Seltsiga ning sellega suurendatakse perearstide keskset rolli ning vähendatakse eriarstide töökoormust, mis omakorda lühendab eriarstidele vastuvõtu järjekordi. Muudatusega jäetakse välja krooniliste haiguste korral patsiendi eriarsti juurde pöördumine ilma perearsti saatekirjata. Eriarstiabi osutajal on õigus, nagu ka senini, ise patsient tagasi korduvvisiidile kutsuda, nõudmata seejuures perearsti saatekirja.

Kolmandana tehtava täienduse kohaselt väljastab Sotsiaalkindlustusamet pensionitunnistust mitteomavale puudega isikule tolle soovi korral puudega isiku kaardi, mis tõendab puude raskusastet ja kestust. Kehtiva seaduse alusel saab puuet tõendada ekspertiisiotsusega või pensionitunnistusega. Pensionitunnistus väljastatakse riiklikku pensioni saavatele isikutele. Puudega lastel ja tööealistel inimestel, kellel ei ole vähemalt 40% töövõime kaotust, on ainsaks puude tõendamise võimaluseks ekspertiisiotsus. Ekspertiisiotsus on dokument, mis sisaldab rohkem delikaatseid isikuandmeid, kui see on vajalik puudega isikutele ette nähtud soodustuste saamise õiguse tõendamiseks. Sotsiaalkindlustusamet on valmis alustama kaartide väljastamist alates selle aasta 1. septembrist, mis on eelkõige vajalik puudega lastele kooliaasta alguses, saamaks sõidusoodustusi.

Teised seaduse sätted jõustuvad 1. oktoobril 2012.

Sotsiaalministeerium

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255