08.08.2017 Teisipäev

Uus täiendava ravimihüvitise süsteem teeb retseptiravimid taskukohasemaks

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega luuakse alates 2018. aastast uus täiendava ravimihüvitise maksmise süsteem. Loodav süsteem muudab retseptiravimid suurte ravimikuludega inimeste jaoks taskukohasemaks ja on patsiendile mugavam, kuna hüvitis arvutatakse ostusummalt apteegis ravimi ostmisel.
Ravimihüvitis arvutatakse ostusummalt apteegis ravimi ostmisel
Ravimihüvitis arvutatakse ostusummalt apteegis ravimi ostmisel Foto: pixabay.com

„Tõhusad ravimid on kaasaegse meditsiini lahutamatu osa, kuid ometi pole need täna kõigile kättesaadavad või moodustavad liigagi suure osa inimese sissetulekust. Meil on praegu 110 000 inimest, kes kulutavad olemasolevatele soodustustele vaatamata retseptiravimitele igal aastal üle 100 euro, neist 15 000 inimest üle 300 euro,“ ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. „Suured ravimiarved teevad kõige enam muret eakatele, kellel kõrgendatud ravivajaduse tõttu on ravimikulud kõige suuremad. Et ravimid ei muutuks nende jaoks kättesaamatuks luksuseks, hakkame tulevast aastast maksma täiendavat ravimihüvitist uue korra alusel, mis vähendab tulevikus oluliselt suure ravimivajadusega inimeste kulusid retseptiravimitele.“

Täiendava ravimihüvitise eesmärk on parandada ravimite kättesaadavust kõrgendatud ravimivajaduse ja suurte ravimikuludega inimeste jaoks, hüvitades nende ravimitele tehtud kulutusi senisest oluliselt suuremal määral. Uue ravimihüvitise süsteemi loomisega hakatakse maksma täiendavat ravimihüvitist kulutustest, mis ületavad 100 eurot. Kulutustelt vahemikus 100-300 eurot on kavas maksta täiendavat ravimihüvitist 50% ulatuses ning 300 eurot ületavate kulutuste puhul 90% ulatuses. Hüvitist hakatakse arvestama automaatselt apteegis ravimite ostmisel.

Mida kõrgemad on inimese kulutused ravimitele, seda suurem on täiendav ravimihüvitis. „Näiteks 200 euro suuruse kulu puhul jääb inimese enda kanda 150 eurot. Kui aga kulud ületavad aastas 300 eurot, siis hüvitatakse talle iga seda summat ületava euro kohta 90 senti,“ lisas Ossinovski.

Uue süsteemi elluviimiseks panustatakse ravimihüvitiste eelarvesse täiendavalt 3 miljonit eurot ning ühtlustatakse 2002. aastast alates kehtinud senised retseptitasud 1,27 euro ja 3,19 euro pealt 2,5 eurole retsepti kohta.

Ravikindlustuse seaduse muutmise eelnõu on saadetud kooskõlastamiseks teistele ministeeriumitele ja arvamuse avaldamiseks Eesti Haigekassale, ravimiametile, terviseametile, Eesti Ravimitootjate Liidule, Eesti Apteekide Ühendusele, Eesti Apteekrite Liidule, Eesti Proviisorite Kojale ja Eesti Ravimihulgimüüjate Liidule. Eelnõu näeb uue ravimihüvitise süsteemi jõustumise ette alates 2018. aasta 1. jaanuarist.

Valitsus kiitis soodusravimite kompenseerimisreeglite ja täiendava ravimihüvitise maksmise korra muudatused heaks 27. juulil toimunud kabinetiarutelul.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255