12.03.2013 Teisipäev

Analüütikud: majanduskasvu mõjutasid mitmed ühekordsed tegurid

Analüütikute hinnangul oli eelmise aasta neljanda kvartali majanduskasvu taga mitmeid ühekordseid tegureid, käesolevaks aastaks prognoositakse mulluse majanduskasvuga sarnast SKP tõusu.

Swedbank Eesti peaökonomist Tõnu Mertsina ütles BNS-ile, et aasta alguses toimunud tubaka- ja alkoholiaktsiide tõstmine tõi kaasa eelmise aasta lõpus selle maksuliigi kiire laekumise, netotootemaksude kasv panustas ligikaudu kolmandiku SKP kasvust.

Käesolevaks aastaks prognoosis Mertsina majanduskasvu mõningast aeglustumist aasta esimeses pooles ning ettevõtete investeeringute mõõdukat kasvu.

Sisemajanduse nõudluse kasv peaks Mertsina sõnul aeglustuma, kuid import kasvab lähiajal ekspordist kiiremini. Tööjõukulude inflatsioonilist survet ning konkurentsivõimelisuse võimalikku halvenemist tasakaalustab aeglustuv impordihindade kasv, mis toob kaasa madalamad tootmiskulud.

Ka SEB Panga majandusanalüütik Ruta Arumäe tõi välja, et neljanda kvartali majanduskasvu vedavad sektorid olid tavapäratud ning ootamatud. "Neljanda kvartali SKP kasvu kiirenemise taga oli palju ühekordseid tegureid," märkis ta ja lisas, et näiteks sisemajanduse nõudluse kiiret kasvu põhjustasid valitsussektori suurenenud kaitseotstarbelised kulutused.

"Ilmselt on tegemist ühekordse teguriga neljandas kvartalis, mille arvelt 2013. aasta esimese kvartali kasv nõrgemaks jääb," ütles Arumäe ning lisas, et ka aktsiisimaksu laekumine enne oodatavat tõusu oli üks ühekordselt SKP-d suurendanud asjaoludest.

Nordea Pank Eesti peaökonomist Tõnu Palm ütles BNS-ile, et eelmise aasta majanduskasv tõstis võrdlusmomendi päris kõrgele ning sel aastal oleks väga heaks tulemuseks ainuüksi eelmise aasta kasvu hoidmine.

Optimistliku baasstsenaariumina tõi Palm välja olukorra, kus ettevõtete jõuline investeerimine kompenseeriks riigiinvesteeringute tagasihoidlikumat panust ja tarbijatel oleksid optimistlikumad majanduseootused, sealjuures võtaksid nad rekordmadalate intresside kõrvalt kasutusse osa kogunenud säästudest.

Kui Eesti majandust kõige rohkem mõjutav faktor - väliskeskkond sel aastal ei halvene vaid hoopis hakkab paranema, siis võib ka selleks aastaks oodata mõnevõrra, kuid mitte oluliselt kiiremat majanduskasvu, ütles BNS-ile LHV Panga majandusanalüütik Heido Vitsur ja prognoosis käesolevaks aastaks 3,5 kuni 4-protsendilist SKP kasvu.

"Samas aga tuleb arvestada võimalike ootamatustega sest Eesti ekspordi maht ja seeläbi ka SKP sõltuvad olulisel määral mõne rahvusvahelise suurettevõtte edukusest," lisas ta.

Danske Marketsi Balti vanemanalüütik Violeta Klyviene ütles BNS-ile, et ennustab Eestile käesolevaks aastaks 3,3-protsendilist majanduskasvu, mis baseerub väiksel, kuid positiivsel eksporditõusul ning mõõdukal sisenõudluse kasvul. Investeeringute kasvu on Klyviene sõnul oodata vaid erasektoris. Suurema majanduskasvu tagamiseks peavad kõigepealt taastuma ka eurotsooni ja Põhjamaade majandused, märkis Klyviene, kelle hinnangul majanduskasv enne 2014. aastat oluliselt ei kiirene.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255