Hiljuti sattus Prantsusmaal võimude huviorbiiti petiste grupp, kes investeerimishuvilistelt vähemalt 40–58 miljonit eurot pihta panid. Ühisjooneks oli Eestis loodud osaühing.
Lugu algas tuhandete Prantsusmaa krüptonäljaste jaoks ilusalt: ettevõte RR Crypto andis veel sel kevadel lootusrikastele investoritele, kes tahtsid krüptovaradesse raha paigutada, mitmekümneprotsendiseid tootluseid. Juunis aga selgus, et on tekkinud probleem: firma juht Vincent Ropiot rääkis murelikule rahvale, et ühe maailma suurima krüptoplatvormi Binance'i tegevuse tõttu ei saa nad varale ligi. Jutt, et firmas on tehnilised probleemid, on tavaliselt märk sellest, et krüptopetised hakkavad oma viineriputkat kokku pakkima. Asjad arenesid kiiresti ning peagi oli selge: läinud on 40–58 miljonit investorite raha. France Bleu kirjutas, et summad ulatusid 500 eurost kuni 350 000 euroni inimese kohta. Asi anti üle Dijoni kohtule ning uurimine käib.
Prantsuse meedia hakkas uurima, kes need edukad inimesed on, kes nõnda mitukümmend miljonit eurot «ära kaotada» suutsid. Ja peagi jõuti ootamatute seosteni: Journal du Coin märkas esimesena, et kuigi RR Crypto taga oli Prantsuse firma, siis sealsed juhtfiguurid omasid äri ka Eestis.
Nimelt oli ja on siiani Eestis tegev 2019. aastal loodud RoiRising Crypto OÜ. Firma loodi 2019. aasta oktoobris, loojaks Eesti Firma OÜ, mille taga, nagu nimigi ütleb, on firmasid loov ja pakkuv ettevõte.
Ettevõtete müük ei ole seadusega keelatud, aga ametivõimudele teeb tuska, et firmasid müüakse nii-öelda kõik ühes paketina: koos kõikvõimalike litsentsidega, iseäranis krüptolitsentsidega.
2019. aasta novembris suunduvadki RoiRising Crypto OÜ juhatusse noored mehed, eelnimetatud RR Crypto juht Vincent Ropiot, Matthieu Descante Nazareth ja Arnaud Chaurin. Maksustavat käivet pole ettevõttel veel olnud, mitte kuskilt ei paista, et sellega on seotud samad mehed, kes prantslaste kümned miljonid «ära kaotasid». Selle aasta märtsikuus lisandub juhtkonda uus nimi: Karmo Neider.
Neider on inforegistri andmetel tegev ligi 30 ettevõtte juhatuses, kuhu kuulub terve hulk välismaalasi kogu maailmast. Rahapesu andmebüroost kinnitati, et mehe – ja prantslaste – tegevus oli neile teada ning nad saidki nüüd asja vähemalt niikaugele, et litsents sai ära võetud.
Neideri nimi pole aga ametivõimudele võõras, kinnitati rahapesu andmebüroost, eriti mitte välismaa omadele: möödunud aasta augustis tegi Suurbritannia finantsinspektsioon hoiatusteate kauplemisplatvormi Bleaxmondi vastu. Ettevõtet haldas AlephLink Solutions Ltd OÜ, mille juhatuses oli Karmo Neider.
Kuigi Eesti ametivõimud võivad litsentse ära võtta tonnide kaupa, pole sellest liigutusest üleliia suurt tolku. Rahapesu andmebüroo kõneisik Erki Peegel nentis, et isegi see ei aita aru saada, kas tegu on petturitega või mitte, kui kontrollida, kas ettevõttel on litsents või mitte. Seda, kas litsents on antud, on üsna lihtne näha. Aga selleks, et näha, kas see on ära võetud, tuleb kaevuda dokumendiregistrisse, millest on isegi eestlastel endil teinekord keeruline sotti saada, saati siis välismaalastel.
Niipalju on aru saada, et miljonipettuses käib uurimine ja muuhulgas hakkab ametivõime huvitama tõenäoliselt seegi, kas ja kui palju Eesti äriühingu kaudu liigutada võidi. Prantsuse meedia andmetel jõuakse asjaga kohtusse kõige varem kahe aasta pärast.