22.03.2013 Reede

Eesti idufirmad kaasasid 2012. aastal enam kui 17 miljoni euro eest erainvesteeringuid

Eelmisel aastal investeeriti Eesti idufirmadesse ehk startup’idesse üle 17 miljoni euro, millest üle kahe miljoni euro oli Eestist kaasatud kapital. Investeeringute kasv sellel aastal on olnud märkimisväärne – ainuüksi selle aasta kahe esimese kuuga on idufirmad kaasanud kapitali üle 8 miljoni euro.

“Kaasatud kapitali hulk on Eesti väiksust silmas pidades olnud muljetavaldav ja Eestis on palju säravaid näiteid idufirmadest, mis on jõudnud rahvusvahelisele turule, kaasates investeeringuid ka välismaalt. Kui nimetada mõned, siis kindlasti CrabCAD ja Fortumo,” sõnas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhatuse liige Krõõt Kilvet. “Meil tegutseb ka kaks startup kiirendit – Startup Wise Guys ja Gamefounders - nendes osalevad ettevõtteid kokku 15 erinevast riigist, neist eksootilisemad Tšiili, India, ja Argentiina, rääkimata lähipiirkonna riikidest. Eestist on kujunemas startup’ide keskus, kuhu tullakse üle maailma,” lisas Kilvet.

2013. aasta olulisimaks startup valdkonna konverentsiks on 25. märtsil algav tehnoloogiaäri ning ettevõtluse konverents MIT Global Startup Workshop, mida EAS korraldab koostöös USA tippülikooliga Massachusetts Institute of Technology (MIT). Konverentsi korraldamist rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

“Start-up Eesti” programmi eesmärk on luua Eestisse idufirmade arendamiseks, kasvatamiseks ja kapitali kaasamiseks maailmatasemel keskkond ning tulemused näitavad, et viimase kahel aasta jooksul programmi raames tehtud tegevused on kandnud vilja. 2012. aasta parimateks näideteks siinkohal on Eestisse loodud Euroopa esimene mänguvaldkonna kiirendi Gamefounders ning Eesti äriinglite poolt loodud Eesti Äriinglite Assotsiatsioon. „Start-up Eesti“ programmi rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Startup on oma iseloomult ajutine organisatsioon, mis on loodud mingile kindlale probleemile lahenduse leidmiseks. Kui toimiv lahendus leitakse ja äri kasvab suureks, müüakse see üldjuhul maha ja saab rääkida edukast startup’ist. Statistiliselt jäävad paljud ettevõtmised siiski idee tasandile, kuna ei suudeta toimivat lahendust teostada või ei suudeta kaasata investeeringuid teostuse väljatöötamise faasis. Sellest tulenevalt ka enamus startup’idest ebaõnnestub ja Eesti pole erand. Viimaste aastate jooksul on siiski ka meil võimalik rääkida mitmetest väga edukatest idufirmadest, millest nii mõnedki on kasvanud tänaseks päevaks juba Eesti mõistes suurteks ettevõteteks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255