27.03.2013 Kolmapäev

Eestil kindel liidriroll innovatsioonitegevuse suurendamises

Euroopa Komisjoni koostatud innovatsiooniliidu 2013. aasta tulemustabelis asub Eesti Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide seas 14. positsioonil Küprose järel ning Itaalia ees.

Tulemustabelist selgub, et Eesti koos Hollandi, Ühendkuningriigi, Belgia, Luksemburgi, Austria, Iirimaa, Prantsusmaa, Sloveenia ja Küprosega kuulub innovatsioonitegevuse poolest paremuselt teise ehk innovatsiooni järgijate gruppi. Need on riigid, kelle innovatiivsus jääb Euroopa keskmise taseme lähedale.

Seejuures kuulub Eestile kindel liidriroll innovatsioonitegevuse suurendamises – kui EL-i aastane innovatiivsus suurenes ajavahemikul 2008–2013 keskmiselt 1,6 protsenti, siis Eestis oli see näitaja 7,1 protsenti. Eesti tugevuseks on rahastamine ja investeeringud ettevõtetesse, nõrkusteks aga puudused avatud, tipptasemel ning atraktiivse teadusuuringute süsteemi loomisel ning majanduslike mõjude tasakaalustamisel, märgitakse Euroopa Komisjoni pressiteates.

Kõige paremasse ehk innovatsiooniliidrite gruppi kuuluvad komisjoni analüüsi kohaselt Rootsi, Saksamaa, Taani ja Soome. Leedu ja Läti on innovatsiooniedetabelis vastavalt 23. ja 25. positsioonil.

Innovatiivsus on EL-is hoolimata jätkuvast majanduskriisist aasta-aastalt kasvanud, kuid innovatsioonilõhe liikmesriikide vahel üha süveneb, teatas komisjon.

"Innovatsioon peaks olema kõikide liikmesriikide poliitilise tegevuskava keskmes. Täna avaldatud uuest innovatsiooniliidu olukorda käsitlevast aruandest ilmneb, et 2012. aastal tehti edusamme mitmes olulises valdkonnas, nagu ühtne patent ja riskikapitalifondid, kuid palju on veel teha, et hoida ära innovatsioonilõhe tekkimine Euroopas," ütles Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsiooni volinik Máire Geoghegan-Quinn.

Võrdlus muude Euroopa riikidega kinnitab, et innovatsiooniliider on jätkuvalt Šveits, kelle tulemused on kõikidest EL-i liikmesriikidest paremad. Tulemustest selgub ka, et Lõuna-Korea, USA ja Jaapan on selgi aastal EL-ist eespool.

Vahe Lõuna-Korea ja EL-i vahel suureneb, kuid alates 2008. aastast on EL suutnud peaaegu poole võrra vähendada vahet USA ja Jaapaniga. EL jääb globaalsetest innovatsiooniliidritest märkimisväärselt maha eelkõige ettevõtete teadus- ja arendustegevuse kulutuste, avaliku ja erasektori partnerluse, patentide ja kolmanda astme hariduse osas. EL juhib endiselt Austraalia, Kanada, Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika ees.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255