05.07.2012 Neljapäev

Ekspertide üldhinnang Eesti majandusele juunis veidi tõusis

Eesti konjunktuuriinstituudi (EKI) eksperdid hindasid juunis Eesti majandusolukorda Müncheni majandusuuringute instituudi (IFO) metoodika järgi 6,0 punktiga üheksast, mis on märtsikuu hinnangust 0,3 punkti parem, teatas BNS.

Olukord on hea 30% ekspertide arvates, 65% peab olukorda rahuldavaks ja viie portsendi arvates on olukord halb, selgus EKI neljapäeval avaldatud uuringust. Investeeringud pälvisid ekspertidelt hinde 5,2 ja eratarbimine hinde 6,0.

Eesti Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev Kuum ütles neljapäevasel uuringu tutvustusel, et Eesti majanduse olukord on enam kui rahuldav, kuna Eesti on liikunud kindlalt kriisi ületamise suunas. Samas rõhutas Kuum üldisemalt Euroopa majandusolukorrast rääkides, et praegune majanduse stabiilne olukord on stabiilsus miiniväljal. "Asjad on läinud paremaks ja osad riigid on juba õppinud miine vältima, kuid siiski on läbitud kõigest pool miinivälja," rääkis Kuum.

Ekspertide hinnangul oli tänavu juunis suuremad Eesti majandusarengut takistavad probleemid:

  • kvalifitseeritud tööjõu puudus 6,8 punktiga,
  • nõudluse vähesus 6,6 punktiga,
  • rahvusvahelise konkurentsivõime vähesus 5,8 punktiga,
  • tööpuudus 5,2 punktiga.

Kuum märkis, et Eesti läheneb nende probleemidega pigem Põhjamaadele ja Lääne-Euroopale, kuna Ida-Euroopal on hoopis teised probleemid nagu eelarve defitsiit ja valitsuse majanduspoliitika.

EKI ekspertidest 30% prognoosis juunis, et poole aasta pärast on Eesti majanduse üldolukord parem, 55% prognoosis, et olukord on sama ja 15% ennustas olukorra halvenemist. See andis poole aasta pärast majanduse üldolukorra hinnanguks 5,6 punkti. Märtsis prognoosis olukorra paranemist 29%, halvenemist 12% ja samale tasemele jäämist 59% ekspertidest.

Investeeringute paranemist ootas 25% ekspertidest ja halvenemist samuti 25%, olukorra samaksjäämist prognoosis 50% ekpertidest, mis teeb keskmiseks hindeks 5,0 punkti üheksast. Kuumi sõnul iseloomustab invsteeringuid väga hea arengu tempo. "Tänavu ootame investeeringute suurenemist 15%," lausus ta.

Eratarbimise paranemist ootas juunis 30% eksperte, halvenemist 15% ja samaksjäämist 55% ekspertidest, mis teeb keskmiseks hindeks 5,6 punkti üheksast. Eratarbimine on Kuumi sõnul hea hoo sisse saanud, kuna palgad on suurenenud ja inimeste palgad on kasvanud.

Konjunktuuriinstituudi majanduskliimaindeks, mis põhineb ekspertide antud hinnangutel Eesti jooksva olukorra ja tuleva kuue kuu arengute kohta, langes juunis hindele 5,8.

Kuigi konjunktuuriinstuut jättis ekpordimahu varasemate prognooside tasemele ehk 12,5 miljardi euroni, ennustas Kuum, et võrreldes esimese poolaastaga ootab Eestit teisel poolaastal ees ekspordimahu vähenemine. "Tänavu nelja kuuga on eksport kasvanud neli protsenti," lisas ta.

Müncheni majandusuuringute instituudi IFO veebruari väljaande järgi oli maailma 119 riigi keskmine hinnang majanduse olukorrale aprillis 4,7 punkti üheksast. Soome hinnang oli 5,2 punkti, Rootsi oma 4,7 punkti, Saksamaal 6,9 punkti, Lätis 5,0 punkti ja Venemaal 5,8 punkti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255