Ukrainas kinnisvara arendav Eesti üks rikkamaid ettevõtjaid Hillar Teder toonitas korduvalt, kui oluline on vaadata Eestis tegutsemise kõrval ka välisturgudele. Tema sõnul pole välistatud trend, et kui varem liikusid kõik Aasiasse, kus on odavam toota, siis tasapisi tuleb tootmine tagasi tarbivatele turgudele.
On kuulda, et ameeriklased liiguvad tootmisega Aasiast Ladina-Ameerika poole. Euroopas õmmeldakse riideid taas Portugalis, tõi ta välja. "Sellised kriisid, kus tööpuudus läheb väga suureks ja inimesed jäävad vaeseks, on kasulikud, sest asju hinnatakse ümber," arvas Teder.
Nimelt on järjest aktuaalsem küsimus, kui palju peaks mujal tootmise asemel maksma oma inimestele, kes kodus ilma tööta istuvad. "Need vahed lähevad järjest väiksemaks," sõnas ta. Rohkem tootmist võiks seega kolida Euroopa äärealadele ning siin on võimalusi ka meil, selgitas suurettevõtja.
Samas toonitas Teder, et targa toote allhange on tore ja annab paljudele leiva lauale, aga leib on õhuke. Seega peaksime vaatama sellise tootmise suunas, kus toode lahkub Eestist valmis kujul ja pakendatult – nii et näiteks toiduaine puhul jääb sihtkohas üle ainult see lahti lõigata.
Hansapanga asutaja ja investor Heldur Meerits ujus murelike nootide osas vastuvoolu. "Mind veidi häirib, et kurdetakse, et määramatust on nii palju ja ei tea, mis saab. Me olemegi uues normaalsuses, kus ei saa olla kindel, et kõik su kaubanduspartnerid muutuvad rikkamaks ja kõik läheb lepase reega," teatas ta.
See on ettevõtja jaoks tavaline, et on probleeme, millega tuleb tegeleda. "Et Soome annab põhjust muretsemiseks, on õige, aga teisalt, kui seal on kehvasti, siis see on tänu meie madalamale kulubaasile meile ka võimalus," märkis Meerits. Alguses teevad rikkamad riigid sõbralikult omavahel äri, aga kui neil on vaja sisseostetavatelt komponentidelt veel paarkümmend protsenti maha saada, siis see on meie võimalus, sõnas ta.