Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) soovitab Eesti võimudel kaaluda piirmäärade kehtestamist laenu ja tagatise väärtuse ning laenu ja sissetuleku suhtarvudele, et vähendada eluasemeturu ja majanduslangusega seotud riske.
Seda võiks teha seetõttu, et lühiajalise muutuva intressimääraga hüpoteeklaenude osakaal Eestis on väga suur, seisab esmaspäeval Eestis oma töö lõpetanud IMF-i iga-aastase missiooni esialgsetes järeldustes.
"Riigisiseselt tulenevad ohud suuremalt jaolt kuue kuu Euriborist sõltuva intressimääraga hüpoteeklaenudest," märgib Alexander Hoffmaisteri juhitud IMF-i missioon oma järeldustes. Väliskeskkonna riskid on fondi hinnangul seotud sellega, et märkimisväärne osa Eesti pankade rahastamisest koosneb välisfinantseerimisest, mis võib osutuda hüplikuks. "Need riskid on siiski hallatavad," möönab IMF.
Praegu ootavad turud intressimäärade jäämist madalaks. "Samuti on paranenud ettevõtete ja majapidamiste võla ja omakapitali suhe ning tugev tööturg on tõstnud erasektori võlateenindamisvõimet. Eestis tegutsevate tütarettevõtete rahastamine emapankade poolt peegeldab strateegilist otsust seista oma kõrge kasumlikkusega investeeringute taga," märgib fond.
Üle-eelmisel nädalal Euroopa Liidu liikmesriikide heakskiidu saanud kapitalinõuete direktiivi neljanda paketi (CRD-IV) kapitali- ja likviidsussätete õigeaegne kohaldamine koostöös emapankade koduriikide järelevalveasutustega suurendaks IMF-i hinnangul Eesti finantssektori vastupanuvõimet. "See ei piiraks põhjendamatult pankade marginaale või majandusele antavat krediiti, kuna Eestis tegutsevad pangad juba vastavad kehtestatavatele nõuetele või ületavad neid," seisab järeldustes.
Finantssektori makrofinantsjärelevalve institutsionaalset raamistikku saaks fondi hinnangul muuta veelgi selgemaks, sama on soovitanud ka Euroopa Keskpanga juures tegutsev Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu. Tugevdada võiks Eesti Panga makrofinantsjärelevalve volitusi ning olemasolevat kolmepoolset koostööd Eesti Panga, rahandusministeeriumi ja finantsinspektsiooni vahel. See aitaks IMF-i hinnangul edendada süsteemsete riskide seiret ja vältida võimalikke ootamatusi.
IMF-i missiooni lõplikud järeldused Eesti kohta valmivad mais, need peab kinnitama ka IMF-i juhtkond Washingtonis.