1Partneri juht Martin Vahter loodab, et selle aasta hinnatõus jääb 10 protsendi piiridesse. "Mind teeb veidi murelikuks kinnisvara kiire hinnatõus, mis pikas perspektiivis ei mõju hästi vahendusfirmale ega ka klientidele," ütles Vahter Äripäevale.
Tema sõnul on selge, et hinnad ei saa lõputult ülespoole minna. "Kui pehmelt öeldes tuled kustutatakse ja kõigile tööd ei jätku, siis ei pea väga kaugele minevikku vaatama, et mis siis juhtus," selgitas Vahter.
Praegune olukord erineb Vahteri hinnangul eelmise kinnisvaramulli lõhkemisest oluliselt. Pankade poolt on pakkumine tunduvalt tasakaalukam ning enam ei panda raha tühjadesse kruntidesse.
Pindi Kinnisvara AS-i juhatuse liige Peep Sooman jagab Vahteri hinnangut ning tema sõnul ei ole liiga kiire hinnatõus lihtsalt põhjendatud. "Tavaliselt võiks või peaks hinnad kasvama siis, kui nõudlus on kasvanud, praegu ei ole hinnad kasvanud nõudluse kasvu, vaid pakkumise vähesuse tõttu. Selline defitsiidist tingitud hinnatõus ei ole kunagi jätkusuutlik," rääkis Sooman.
Tema sõnul ei ole näha, et sel aastal olukord muutuks: inimesed, kellel on raha, teevad oma tehinguid edasi, ent pakkumiste hulk pole märkimisväärselt kasvamas. "Eriti nukraks teeb see, et turul on väga palju neid noori, kes ei mäleta masust mitte midagi peale selle, et masu ajal oli taskuraha natuke vähem ja isa sõitis natuke väiksema autoga," ütles Sooman.
Sooman tõi näiteks Tallinnas Kalamaja piirkonna, kus tema sõnul käib varade peale lausa enampakkumine ja ostjad maksavad rohkem, kui tegelikult põhjust oleks.
Sooman ennustab, et vanemate korterite hinnad jäävad järelturul ühel hetkel lihtsalt seisma, sest uued korterid lähevad eest ära.
Uus Maa Kinnisvarabüroo partner Jaanus Laugus nentis, et viimase aastaga on hinnad kõvasti tõusnud Tallinna magalates. Suuremat langust tema arvates siiski ette näha pole. "Kui piirkonnas on suurem tõus toimunud, siis võib eeldada, et tõusule järgneb stabiilsem periood ja teatud hindade korrektuur," ütles Laugus.
Millal hinna pidurdumine kätte jõuab, sõltub Soomani sõnul paljuski pankadest.
Tallinn on Vahteri hinnangul hõredasti asutatud ning seda ei saa võrrelda Londoni või Helsingiga, kus on aastakümneid valitsenud kapitalism ning uut asja on võimalik arendada ainult vana lõhkudes. Tallinna sadama piirkond on täiesti välja arendamata. "Tühje krunte, kus on parkimisplatsid peal, on Tallinna linnas kümneid, seega ei saa öelda, et meil oleks ruumipuudus," ütles Vahter.
Ruumipuuduse lahendab tema sõnul see, kui ehitatakse õige asi õigesse kohta. "Ma käin linnas ringi ja mõtlen, et mõned korterelamud on täiesti vale asukoha peal, aga ometi neid ehitatakse," ütles Vahter. Ta lisas, et kui käivitatakse halbu projekte, tähendab see seda, et käimas on ülekuumenemine.