08.05.2020 Reede

Koroonaviirus langetas aprillis hindu

Aprillis odavnes tarbimiskorv nii eelmise kuu kui eelmise aasta sama ajaga võrreldes. Aastaga alanesid hinnad 0,8 protsenti. Kõige rohkem mõjutas hinnaindeksit energia odavnemine, kirjutab Liis Elmik, Swedbanki vanemökonomist.

Puuviljade hind on tõusnud.
Puuviljade hind on tõusnud. Foto: Erakogu

Energia hind langes kivina

Transpordi ja tootmise vähenemine üle maailma tähendas aastatagusega võrreldes 60 protsenti odavamat nafta hinda. See omakorda surus allapoole nii mootorikütuste kui ka soojusenergia hinna. Nafta püsib ülepakkumise ja suurte varude tõttu odav ka edaspidi. Kui aprillis oli toornafta hind 27 dollarit barreli kohta, siis tulevikutehingud näitavad aasta lõpuks vaid 35 dollarit barreli kohta. Elektri hinna languse taga oli peamiselt elektri tarbimise vähenemine Põhjamaades.

Lisaks energiale odavnesid ka mitmed teised kaubad ja teenused. Alkoholi hinda mõjutas aktsiisimaksude langus. Tallinna Vesi langetas vee- ja reoveeteenuse maksumust. Sideteenused jätkasid odavnemist. Mitmed lasteaiad ei küsinud märtsis-aprillis kohatasu.

Meelelahutus ja toit kallinesid

Toidu hinnatõus samas kiirenes. Kallinesid puuviljad ja lihatooted. Toitu osteti Eestis aprillis isegi rohkem kui varem, kuna paljud söögikohad olid suletud. Maailmas tervikuna jätkus aprillis aga toiduainete odavnemine koroonaviirusest tingitud nõudluse vähenemise tõttu. See trend ilmselt lähikuudel jätkub, kuna majanduskriis maailmas süveneb.

Kõige rohkem on kodune elu vähendanud nõudlust vaba aja ja meelelahutusega seotud teenuste järele. Samas ei ole nende hinnad seni veel oluliselt langenud. Osaliselt on selle taga indeksi metoodika, kuna näiteks kinopileti või puhkusereisi hinda praegu lihtsalt ei tea ja statistikaamet kasutas indeksi arvutamisel eelmise perioodi hindu. Lähinädalatel vähendavad nõudlust vaba aja teenuste järele eelkõige liikumispiirangud, edaspidi aga järjest halvenev majandusolukord: kasvav tööpuudus ja palgakasvu pidurdumine.

Tagasihoidlik hinnatõus leevendab majapidamiste olukorda

Aasta kokkuvõttes peaks hinnatõus ulatuma 0,4 protsendini. Energia ja üüri hinna odavnemine ning aktsiisimaksude muudatused suruvad hinnataset allapoole. Meelelahutusega seotud hinnatõus peaks pidurduma. Suurematest kaubagruppidest kallineb eelmise aastaga sarnases tempos vaid toit. Järgmiseks aastaks prognoosime hetkel tagasihoidlikku 1,3-protsendilist hinnatõusu.

Hinnatõusu pidurdumine leevendab majapidamiste olukorda. Palgakasv peaks sel aastal oluliselt aeglustuma ja tööpuudus suurenema. Palgakasv jääb meie hinnangul sel aastal hinnatõusuga samasse suurusjärku. Eakate majanduslik olukord samas mõnevõrra paraneb.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255