12.04.2012 Neljapäev

Kuidas alustada oma äri Eestis? (1.osa)

Kuidas alustada oma äri Eestis? (1.osa)Georgi Abolõmov,
turundus- ja ürituskorraldaja,
Donoway Assurance

Varem või hiljem esitab endale sellise küsimuse iga ambitsioonikas inimene, kusjuures selle soovi motiivid on igaühel erinevad. Ühed tahavad saada iseseisvaks ettevõtjaks, et ise hoida kontrolli all oma tulusid ja mitte anda tööandjale aru oma tegevusest. Teistele ei anna rahu mõte, et töötades kellegi teise heaks lakkab ühel hetkel nende palk kasvamast, jõudes oma kõrgpunkti.

Tööturu analüüs näitab, et konkureerivates firmades on sarnase profiiliga töötajate töötasu umbes sama. Mingil hetkel hakkab inimene alateadlikult mõtlema – mida pean tegema, et seda olukorda muuta? Kuidas saaks teenida rohkem raha, kulutades tööle sama palju aega? Ja siis meenuvad miljardäridest ettevõtjate – Microsoft, Apple, Google jt kompaniide asutajate – edulood. Selge, et majandusliku kindlustatuse saavutamine on vähemalt võimalik.

Siis on aeg mõelda sellele ainulaadsele ideele, mis teeks inimese rikkaks ja õnnelikuks kõige lühema ajaga. Just sellega saab enamik alustavaid ettevõtjaid kõrvetada ning nad satuvad kergesse depressiooni, kuna on veendunud, et hea äriidee olemasolul peaks neil kõik minema nagu õlitatult. Siinkohal on paslik meelde tuletada üht tarka mõtet ameerika äriguruudelit: see, kes müüb idee maha, teenib ühe dollari; see, kes leiab viisi, kuidas see idee ellu viia, teenib 10 dollarit; ning see, kes leiab viisi, kuidas müüa realiseeritud idee, teenib 100 dollarit. Siit tuleneb lihtne seaduspärasus – rohkem teenib see, kes teeb rohkem tööd. Seega, esimene nõuanne alustavatele ettevõtjatele – olge valmis palju, usinasti ja korralikult tööd tegema nii kaua, kuni teie idee saab ellu viidud. Kui ettevõttes töötades saite endale lubada lõdvemaks laskmist, viilimist või tööülesande täitmise tähtaja ületamist, siis oma äri alustades peate olema valmis selleks, et teie äri edu sõltub täielikult ainult teist endast.

Eduka äri ajamiseks on vaja julgust, otsustavust, sihikindlust, pühendumist, distsipliini, pidevat enesekontrolli ja suurt soovi tööd teha. Kui teil on ainult pooled eespool nimetatud omadustest, tuleb teil valida kahe variandi vahel:

  • jätkata töö rabamist tööandja heaoluks ja saada oma standardite järgi fikseeritud madala töötasu või
  • otsida äripartner, kes jagab teie väärtushinnanguid ja omab kõiki äri alustamiseks vajalikke omadusi.

Üksi või mõttekaaslastega peaksite analüüsima ehk mõistma, mis teile meeldib, millega tahate tegeleda, mis on teie tugevused ja nõrkused. Tänapäeva äriringkondade viga seisneb selles, et paljud ettevõtjad lähtuvad põhimõttest „kasumlik – kahjumlik“, unustades, et see, mis on täna kasumlik, võib juba homme olla kahjumlik ning vastupidi. Oma äri väljaarendamiseks võib kuluda oluliselt rohkem aega, kui kestab vastava tööstusharu kasumlikkuse periood. Näiteid ei ole vaja kaugelt otsida – tuletage meelde, kui soodne oli enne majanduskriisi pangast ehituseks laenu võtta, kui kasumlik oli olla ehitaja ning kui kergekäeliselt võtsid need ehitajad laenu korteri ja auto ostmiseks. Tol ajal mõtles pea iga keskastme töötaja perspektiivile minna ehitajaks, kuigi vastavat haridust polnud tal olemaski. Me nägime, millega see kõik lõppes – poolelijäänud elumajadega. Paljud inimesed kaotasid oma töö ja vara ning nagu sellest oleks vähe, pidid nad täitma ka oma kohustusi panga ees, makstes tagasi eluasemelaenu või liisingut.

Kuid tagasi äri juurde. Ettevõtte Virgin Group asutaja sir Richard Branson ütles, et ettevõtluse eesmärk on luua tehnoloogiaid ja teenuseid, mis aitavad parandada inimeste elukvaliteeti. Niimoodi saavad ettevõtja ja ta potentsiaalsed kliendid hästi koostööd teha, sest mõlemad pooled on huvitatud oma elu paremaks muutmisest.

Äriplaani koostamine

Enne firma registreerimist on soovitatav koostada oma edasiste tegevuste plaan (see dokument on rohkem tuntud äriplaani nime all). Äriplaani koostamine aitab paremini kavandada teie idee realiseerimisega seotuid tegevusi. Leidub ärifoorumeid, kus teadjamad inimesed pakuvad oma teenuseid konkreetsete äriplaanide koostamisel. Siin on mõned lingid – www.aktiva.ee/, www.arif.ee/, arifoorum.onlinegoo.com/ ning siin saate tutvuda äriplaani koostamise juhendiga.

Stardikapital – kust leida

Järgmine samm edu poole on plaani elluviimine. Siin võite te kokku puutuda küsimusega, kust leida stardikapital. Kui teie vanemad ei saa teid materiaalselt toetada ning teil ei ole ka rikast ja helde käega onu, siis on teil võimalik oma projekti finantseerimiseks raha küsida alustavaid ettevõtjaid toetavatelt organisatsioonidelt. Pöördudes sellise asutuse poole, võtke kaasa eelnevalt koostatud äriplaan.

Esimeseks märkimisväärseks rahastamist pakkuvaks asutuseks on nii imelik kui see ka poleks Töötukassa. Selleks, et saada Töötukassast toetust, peab olema täidetud kaks tingimust:
•    teil peab olema koostatud äriplaan;
•     te olete Töötukassas töötuna arvele võetud.

Sel juhul võib saada tagastamatut toetust 4500 eurot.

Teine organisatsioon, kust võib taotleda finantseerimist, on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS). Lisaks finantseerimisele pakub EAS ka konsultatsioone ja koolitusi alustavatele ettevõtjatele. Kõigi EASi pakutavate võimalustega saab tutvuda siin. Kui rääkida projektile eraldatavast summast, siis see sõltub teie äriideest ja äriplaani põhjendatusest. Kogenud konsultantide hinnangul on EAS-i pakutava starditoetuse suurus 10 000 kuni 35 000 eurot. Kui teie projekt on seotud teadus- ja arendustegevusega, siis on teil võimalik saada kahe-kolme aasta jooksul toetust summas kuni 600 000 eurot. Kuigi sellised projektid on pigem erandid, peaks juba see fakt, et hea idee ja põhjendatud äriplaani olemasolul saab ellu viia ka kõige julgemaid projekte, sisendama alustavatele ettevõtjatele optimismi. EAS-i toetust ei pea tagasi maksma, kuid fond tahab regulaarseid aruandeid saadud toetuse abil tehtud tööst.

Veel üks alustavaid ettevõtjaid toetav asutus on KredEx. Pöördudes finantseerimise taotlemiseks KredExi poole, peab taotlejal olema algkapital, mis moodustab 10% vajalikust summast. See tähendab, kui teie projekti elluviimiseks on vaja 10 000 eurot, siis KredExist on mõtet taotleda toetust ainult juhul, kui teil on olemas vähemalt 1000 eurot. Puudujääva kapitali annab kommertspank, KredEx aga käendab teie laenu ehk siis vastutab teie võetud laenu eest panga ees. Teisisõnu, puuduoleva summa (9000 eurot) saate pangast KredExi vastutusel. Kui olukord pöördub teie kahjuks ja te ei jõua enam laenu tagasi maksta, siis KredEx maksab pangale 75% laenusummast ära ning esitab teile krediidinõude. Peale selle peate pangale tagasi maksma ülejäänud 25% krediidisummast. Selliste olukordade vältimiseks antakse ettevõtjale vajalik laen ainult juhul, kui esitatud äriplaan saab heakskiidu nii pangalt kui ka KredExilt. Äriplaani heaks kiitmisel on teil võimalik saada 2000 kuni 64 000 eurot tagasimaksmise tähtajaga kuni 60 kuud. Eeldatav intressimäär on 7,5% kuni 12% aastas. Tuleb märkida, et laenu saamine sõltub olulisel määral ka ettevõtte tegevusalast. Näiteks kui te tegelete kaubanduse valdkonnas ehk ostate odavamalt ühest kohast ja müüte kallimalt teises kohas, siis laenu te ei saa. Informatsiooni KredExi laenutingimuste kohta saate siit.

Potentsiaalseid investoreid võib leida ka internetiportaali Angel List kaudu. Muide, vähesed ettevõtjad teavad sellise allika olemasolust, sest portaal on rahvusvaheline, Enamik Eesti ettevõtjaid tegutseb aga kohalikul turul ja ei kaasa investeeringuid väljastpoolt (loomulikult ei ole jutt mitte kõigist Eesti ettevõtjatest). Kuna USA on kahtlemata liider innovaatiliste ideede rakendamise valdkonnas (Angel Listi asutasid ameeriklased), siis sellel saidil võib kohata palju optimistlikke, julgeid ja loomingulisi inimesi kogu maailmast, olgu nad siis ettevõtjad või investorid. See allikas on hea ka selle poolest, et ta hõlmab ettevõtluse kõiki tegevusalasid. Et teile ei tunduks, et see allikas on liiga kaugel siinsest tegelikkusest, on hea teatada, et Angel Listi portaalis tegutsevad aktiivselt ka Eesti ettevõtjad. Siit võite vaadata investoreid riikide järgi ning sinna sõna Eesti sisestades näete kõiki, kes on huvitatud Eestis asuvatest start-up ettevõtetest. Kui teil on olemas julge innovaatiline idee, mis võib maailma paremaks muuta, kuid kohalikud investorid ei näe selles potentsiaali või on puudu kapitalist, mida pakuvad eespool nimetatud organisatsioonid, siis suure tõenäosusega võite teile vajaliku inimese leida just tänu portalile Angel List.

Kokkuvõttes võib julgelt väita, et äriprojektide finantseerimise allikaid leiab nii Eestist kui ka väljastpoolt Eestit. On vaja ainult usku oma võimetesse ja kindlat soovi oma ideed ellu viia. Järgmine samm, mida te ilmselt võtate ette pärast äriplaani koostamist on teie ettevõtte registreerimine. Eestis on põhiliselt kolm ettevõtlusvormi – füüsilisest isikust ettevõtja (FIE), osaühing (OÜ) ja aktsiaselts (AS). Järgnevalt peatume Eestis kõige levinumal ettevõtlusvormil – osaühingul.

Järgneb

Georgi Abolõmov,
turundus- ja ürituskorraldaja,
Donoway Assurance


Avaldatud RUP.ee Profiblogis 


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255