26.04.2011 Teisipäev

Kultuuriteenustele ennustatatkse jätkuvat hinnatõusu

Statistikaameti analüütiku Kutt Kommeli sõnul on kultuuriteenuste märkimisväärne kallinemine seotud ühest küljest käibemaksu tõusuga ning teisalt majandussurutise ja riigi toetuste vähenemisega. "Kuna üldine elukallidus ja kultuuriteenustega seotud kulud, näiteks energia hind, tõusevad, võib oletada, et tõenäoliselt tõusevad kultuuriteenuste hinnad ka edaspidi," ütles Kommel Postimehele.

Tema sõnul on hinnad tõusuteel ka paljudes teistes Euroopa riikides ning raske oleks leida midagi, mis aitaks kaasa praeguste hindade püsimajäämisele või langetamisele. "Seda ei saa siiski võtta päris mustvalgelt," märkis Kommel. Näiteks kinodes on konkurentsi kasvamise tõttu hinnad langenud ning raamatukogude kasutamine on endiselt tasuta.

Samas ei ole Kommeli sõnul statistikaameti andmeist näha, et kultuuritarbimine oleks vähenenud. "Üldiselt ei ole külastatavus langenud, vaid ikka tõuseb vähehaaval. Ainukesena võib märgata teatriskäikude väikest langust viimase kolme aasta jooksul," märkis analüütik.

Rahvusooper Estonia peadirektori Aivar Mäe sõnul aga jäävad Eesti teatri- ja kontserdipiletite hinnad paljudest teistest Euroopa riikidest kaugele maha ka siis, kui need tõuseksid veel poole võrra.

Kuna riik on toetusi masuaastate jooksul oluliselt vähendanud, on kultuuriasutused tema sõnul pidanud paljud riskid enda kukile võtma. "Enamik raha tuleb piletituludest ja kui riik võtab raha vähemaks, siis tuleb käsi kahjuks veel sügavamale kliendi taskusse pressida," ütles Mäe Postimehele.

Samas on näiteks rahvusooper suutnud tema kinnitusel oma hinnataseme viimase nelja aasta jooksul hoida enam-vähem samal tasemel. Ta pakkus, et kultuuriteenuste üldisele hinnatõusule võivad suurt mõju avaldada eelkõige vabaõhukontserdid, mis tema hinnangul on kohati väga soolaste hindadega.

Eurostati andmeil tõusid kultuuriteenuste ehk näiteks teatri-, kontserdi- ja muuseumipiletite hinnad Eestis viimase viie aastaga 39,7%. Euroopa Liidu liikmesriikide keskmine hinnatõus oli samal ajal 29,3%. Eestist suurem hinnatõus oli vaid Lätis – ligi 75%.

BNS

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255