Ehkki praegune maksukeskkond pole ettevõtetele soosiv ning majanduskasvu väljavaade ei anna põhjust ülemäära rõõmustamiseks, näitab Eesti ärikeskkond märkimisväärset vastupidavust. „Eksport on näidanud elavnemise märke ning ärimahud ületavad paljuski varasemaid näitajaid. See annab ettevõtetele kindlustunnet,“ sõnas Savtšenko.
Keerulised ajad nõuavad nutikust ja sihikindlust
Siiski ei saa praeguses olukorras mööda vaadata probleemidest: palgasurve, suurenevad kulud ja kasvav konkurents survestavad ettevõtteid igast küljest. Kuigi mahud kasvavad, on kasumlikkus surve all ja lisatulu teenimine muutub keerulisemaks. Äripanganduse juhi sõnul saadakse küll kulude katmisega hakkama, kuid uute lisapuhvrite loomine nõuab suurt pingutust.
Lisaks maksukeskkonnale valmistab ettevõtetele muret inflatsioon ehk üleüldine elukalliduse tõus. Vaatamata katsumustele on ettevõtjate visadus olnud märkimisväärne: „Viimaste aastate väljakutsed on ettevõtjaid karastanud, sest vaja on olnud otsida uusi turge, innovatiivseid lahendusi ning investeerida efektiivsust suurendavatesse tehnoloogiatesse. Eesti ettevõtted on olnud väga paindlikud ning suutnud muutuvates oludes edukalt navigeerida,“ ütles Savtšenko.
Kõige värskem muutus, millega Eesti ettevõtjad harjuma peavad, on hiljuti Ameerika Ühendriikide välja kuulutatud 20-protsendiline kaitsetolli määr kõikidele Euroopa Liidu kaupadele. Mõju täpset ulatust on veel keeruline hinnata, kuid kõige hapramas olukorras on puidu-, elektroonika- ja mehaanikatööstused.
Investeerimisjulgus kasvab hoolimata ebakindlusest
Kuigi ebakindlus mõjutab investeerimisotsuseid, oli möödunud aasta lõpp investeeringute tegemisel siiski aktiivne. Eksperdi sõnul ei saa seda kirjutada ainult automaksule eelnenud ostubuumi arvele, sest paljud ettevõtted tegid väga erinevaid ja vajalikke investeeringuid. Selleks kasutati ohtralt soodsamaid investeerimisvõimalusi, millele on tõuke andnud euribori langustrend.
„Euribori langus on parandanud finantseerimistingimusi ja suurendanud konkurentsi ka pankade vahel. Praegu on ettevõtetel võimalik saada väga häid rahastustingimusi, mida tasub kindlasti uurida,“ rõhutas Luminori äripanganduse juht.
Finantseerimine aitab ellu viia vajalikke investeeringuid, et konkurentsitihedas majanduses ellu jääda ning tõhusalt tegutseda. „Need ettevõtted, kes panustavad tänapäevastesse seadmetesse ja tootearendusse, on võidukad. Samuti oleme märganud, et paljud Eesti ettevõtted liiguvad allhankest lõpptoodete tootmise suunas, mis võimaldab pakkuda suuremat lisandväärtust,“ sõnas Savtšenko.
Hea näide on puidutööstus, kus efektiivsemate tehnoloogiate kasutuselevõtt on võimaldanud suurendada eksporti ning samal ajal vähendada tootmiskulusid. Uued seadmed, mis on energiasäästlikumad ja tõhusamad, võimaldavad tööstusel kasvada. Kuigi USA kehtestatud tariifid võivad olukorda kõigutada, tasub meeles pidada, et Euroopa Liidu sisene kauplemine toimub endiselt ning äsja kirjutati alla ka uuele vabakaubanduse leppele Lõuna-Ameerika riikidega.
Savtšenko kinnitab, et pangad on finantseerimisvõimaluste suhtes igati avatud ning julged. „Ettevõtted on olnud vastupidavad, maksejõulised ja suutnud koguda puhvrit. Meil on usku Eesti ettevõtjate sihikindlusesse ning seetõttu oleme ka ise valmis pakkuma tuge investeeringute elluviimisel.“