Lenno Uusküla: lühikeses perspektiivis pole olud Eestis ehitajatele soodsad
"Rahaturgude intressimäärad on jätkuvalt kõrged ja kinnisvara hinnad võrreldes keskmise palgaga märkimisväärsel tasemel. Ka ettevõtete investeeringud on liikumas pigem tehnoloogiasse, mille tasuvus on kiirem," kommenteeris ökonomist pressiteates.
Samas pikem vaade on tema hinnangul optimistlik, sest roheline üleminek vajab palju uusi ehitisi ning olemasolevate renoveerimist. Taastumas on ka vaikselt Rootsi ehitusturg ja eestimaalased vajavad jätkuvalt paremaid elutingimusi, mis hoiab ehitussektori aktiivsena.
Statistikaameti andmetel ehitasid Eesti ehitusettevõtted 2024. aasta teises kvartalis Eestis ja välisriikides kokku 4 protsenti vähem kui aasta varem samal perioodil, kohalikul ehitusturul vähenes maht 3 protsenti.
Uusküla märkis, et kuigi võrreldes esimese kvartaliga oli näha väikest tõusu, siis see ei kompenseerinud kaugeltki mitte esimese kvartali langust, mis oli lausa 12,8 protsenti. Võrreldes 2021. aasta viimase kvartaliga ehitati selle aasta teises kvartalis hooneid Eestis 25,7 protsendi võrra vähem. Veidi kompenseeris seda rajatiste mahu kasv samal ajal ning seetõttu ehitusturg Eestis oli 16,1 protsendi võrra väiksem kui 2021. aasta lõpus.
"Kui vaadata pikemalt tagasi, siis ehitatakse Eestis sama palju kui 2017. aasta kolmandas kvartalis. Enne seda oli ehitussektor olnud pikalt madalseisus, kuid pärast oli tõus jällegi korralik. Madalad intressimäärad toetasid kinnisvaraturgu märkimisväärselt, kohalikud investorid ostsid üürikortereid ning start-up-idesse voolanud raha jõudis ka Tallinnas kinnisvarasektorisse välja," kirjeldas ta.