17.03.2017 Reede

Mis on kõige turvalisemad autentimisvahendid interneti- ja mobiilipanga kasutamiseks?

Eesti pankade internetiteenuste võidukäik algas rohkem kui 20 aastat tagasi, kui klientidele väljastati internetipangas tehingute tegemiseks esimesed koodikaardid. Tänaseks on lisandunud enda identifitseerimiseks uusi ja turvalisemaid vahendeid ning koodikaartidest saab lähiaastatel ajalugu, kirjutab vabakutseline ajakirjanik Gerli Ramler SEB blogis.

Internetis maksete tegemisel pole koodikaart soovitav.
Internetis maksete tegemisel pole koodikaart soovitav. Foto: freeimages.com

Kuigi täna on umbes pooltel pangaklientidel koodikaart endiselt olemas, väheneb järjest selle kasutajate arv. Peamiseks põhjuseks on turvalisus, sest 20 aastaga pole kasvanud mitte ainult võimalused, vaid ka turvalisusriskid. Laialdaselt kasutataval koodikaardil on kõik koodid kirjas ühes kohas ning korduva kasutamise tõttu on võimalik neid erinevatel viisidel kopeerida.

Täna on Eesti pangad alandanud koodikaardiga tehtavate tehingute limiite ning koodikaartide kasutamist piiravad üha enam ka erinevad Euroopa Liidu regulatsioonid. Vaatame otsa aga neile koodikaardi alternatiividele, mis ühelt poolt kindlustavad turvalisuse ja teisalt on kasutamises lihtsalt mugavamad.

Smart-ID – uus, nutikas ja turvaline

Smart-ID on uue põlvkonna elektrooniline isikutuvastuslahendus, mis on nutikas, turvaline ja mugav ning tagab ligipääsu panga- ja muudele andmetele. Autentimis- ja allkirjastamisvahendiks on kasutaja enda nutiseade, mis registreeritakse nutiseadmerakenduses ning autentimine käib interneti kaudu. Selle kasutamiseks ei ole vaja lisaseadmeid nagu SIM-kaart või kaardilugeja, mistõttu sobib see funktsioon ka tahvelarvutisse.

Smart-ID konto tegemine käib mugavalt ja kiirelt ID-kaardi või Mobiil-ID abil. Lihtsad juhtnöörid esmase registreerimise tegemiseks on olemas näiteks Smart-ID kodulehel, kuid Smart-ID identiteedi taotluse saab esitada ka pangakontoris. Smart-ID kasutuseeliseks on see, et enam pole vaja ID-kaardi lugejat ega spetsiaalset tarkvara.

Mobiil-ID ei vaja lisaseadmeid ega -tarkvara, kuid on tasuline

Mobiil-ID on digitaalne isikutunnistus, mis on seotud telefoni SIM-kaardiga ja toimib ühteviisi hästi nii nupu- kui ka nutitelefonis. Selle olemasolu annab õiguse siseneda e-keskkondadesse, anda digiallkirja, sooritada pangaülekandeid ja teha muid toiminguid, kus isiku tuvastamine on nõutav. Näiteks reisil olles on mobiil-ID asendamatu, kuna netipangas ülekannete tegemiseks ei ole vaja kaardilugejat ega lisatarkvara installimist. Mobiil-ID tasu oleneb telekommunikatsioonifirma hinnakirjast.

ID-kaart on turvaline ja võimaldab anda digiallkirju

ID-kaart on riiklik elektrooniline isikutunnistus, millega kaasneb ID-kaardi lugeja olemasolul ka seaduslikus mõttes käelise allkirjaga võrdse digitaalse allkirja andmise võimalus. Allkirjastamise kõrval on see turvaline vahend ka internetipanga ja erinevate riigiasutuste portaalide/e-teenuste kasutamiseks. ID-kaardi turvalisuse garantii seisneb selles, et isiku tuvastamiseks on vaja nii PIN-koode kui ka konkreetset ID-kaarti. Kui üks neist peakski sattuma võõrastesse kätesse, on väärkasutamise risk viidud miinimumini. Mõistagi tähendab turvalisus ka seda, et koodid peaksid olema peas, mitte kaardi juures kirjas.

PIN-kalkulaator – mugav, ent piiratud võimalustega

PIN-kalkulaator on mugav ja turvaline viis internetipanka logimiseks, sest see genereerib iga minut uue koodi, mistõttu ei ole võimalik koode kopeerida. PIN-kalkulaatori abil saab teha pangaülekandeid samas suurusjärgus nagu ID-kaardiga, kuid puudub digitaalallkirja andmise võimalus. PIN-kalkulaator on suurepärane alternatiiv neile, kellel pole nutitelefoni ega lisavahendeid ID-kaardi kasutamiseks. PIN-kalkulaator on tasuline ja selle hind on ära toodud hinnnakirjas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255