22.12.2021 Kolmapäev

MKM: ettevõtluskontot tuleks täiustada

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) leiab, et ettevõtluskonto laiemaks kasutuselevõtuks tuleks viia sisse teatavaid muudatusi, näiteks võiks ettevõtluskonto omanik saada pakkuda juriidilisele isikule väikeses mahus teenuseid ilma et sellega kaasneks viimasele tulumaksukohustus.
MKM: ettevõtluskontot tuleks täiustada
MKM: ettevõtluskontot tuleks täiustada Foto: RUP

"Juriidilisele isikule teenuse osutamisel kaasneb viimasele tulumaksukohustus, mistõttu on juriidilistele isikutele teenuste osutamine raskendatud," leiab MKM rahandusministeeriumile ja sotsiaalministeeriumile saadetud kirjas. 

"Digiplatvormide kaudu osutavad peamiselt ettevõtetele teenuseid arendajad, graafilised disainerid, sisutootjad, kelle võimalik kliendibaas on hetkel piiratud," jätkab kiri. 

MKM-i hinnangul võiks näiteks võiks ühes kuus olla võimalik osutada teenuseid võrdeliselt kuutasu alammääraga. Taolisel juhul ei pakuks ettevõtluskonto konkurentsi töölepingule, kuna ettevõtluskonto kaudu teenuseid osutades teenitav võimalik maksimaalne tasu ei ületaks töötasu alammäära. 

Nii poleks ettevõtluskonto töölepingu asemel atraktiivne valik, kuna tasu ei saaks olla miinimumpalgast suurem, kuid kaoksid sotsiaalsed garantiid. Samas ei tohiks piirmäär olla MKM-i hinnangul põhjendamatult väike, mis muudaks teenuste osutamise sisuliselt võimatuks. 

Samuti soovitab ministeerium kaaluda sisendkulu maha arvamise eesmärgil maksuvaba tulu lävendi sisse seadmist; näiteks analoogiliselt üürilepingu tulu maksustamisele lugeda maksustatavaks tuluks vaid 80 protsenti kogu laekunud tulust.

Ettevõtlustulust puudub võimalus kulud maha arvestada – ettevõtlustuluna maksustatakse kogu ettevõtluskontole laekunud summa, mitte teenuse osutamisest või kaupade müügist saadud kasum.

"Tegevusaladel, millega kaasnevad otsesed või suured kulud, on kasulikum tegutseda füüsilisest isikust ettevõtjana või äriühingu kaudu. Nii ei sobi ettevõtluskonto jagamismajanduse peamiste valdkondade sõidujagamise ja lühiajalise majutuse jaoks, kuna seal kaasnevad suured kulud."

Ühtlasi võiks MKM-i hinnangul kaaluda maksustamise piirmäärade tõstmist.

"Ettevõtlustulu maksumäär võiks olla 20 protsenti kuni 40 000 eurosele aastatulule, arvestusega et piirmäära pole võimalik kõrgemale tõsta, kuna alates sellest summast muutub ettevõtja käibemaksukohustuslaseks ja käibemaksu automaatset mahaarvamist süsteem hetkel ei võimalda," seisab kirjas.

Ettevõtluskonto loomisest alates 2019. aasta jaanuaris on konto avanud üle 5000 kasutaja. 2021. aasta juuli lõpu seisuga on ettevõtluskontodele kokku laekunud ligi 4,4 miljonit eurot, millelt on tasutud 890 000 eurot makse.

Alates ettevõtluskonto loomisest 2019. aasta alguses on kontodele laekunud kokku 10,7 miljonit eurot ja tasutud 2,2 miljonit eurot makse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255