14.04.2016 Neljapäev

"Pealtnägija": Panama lekkes on Norbergiga seotud Kruuda ja Roode

Eesti Rahvusringhäälingu saate "Pealtnägija" teatel näitavad Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud dokumendid Autorollo kohtuasjas süüdistatava Siim Roode ning ettevõtjate Oliver Kruuda ja Marcel Vichmanni seotust pankur Kalle Norbergi offshore-firmadega.

Mossack Fonsecast lekkinud dokumendid näitavad "Pealtnägija" teatel Autorollo kohtuasjas süüdistatava Siim Roode ning ettevõtjate Oliver Kruuda ja Marcel Vichmanni seotust pankur Kalle Norbergi offshore-firmadega
Mossack Fonsecast lekkinud dokumendid näitavad "Pealtnägija" teatel Autorollo kohtuasjas süüdistatava Siim Roode ning ettevõtjate Oliver Kruuda ja Marcel Vichmanni seotust pankur Kalle Norbergi offshore-firmadega Foto: Reuters

Eelmise kümnendi alguses asutas Norberg firma Luxembourg Financial Services (LFS), edastas "Pealtnägija". "Halduse all olevad varad on erinevatel aegadel olnud erineva suurusega. Selles mõttes, püsivalt võib rääkida mingitest sadadest, võib-olla isegi kuni miljardi euroni," rääkis Norberg saate ajakirjanikele.

Aastal 2002 asutas Mossack Fonseca "Pealtnägija" andmeil Briti Neitsisaartel firma Brokaw Inc, mis andis täisvolituse Kalle Norbergile ja Marcel Vichmannile. Volituse allkirjastanud direktor Marta Edghill juhatab vähemalt 9000 ettevõtet. "Ma ei tea, võib-olla kliendi nimel tellisin talle selle ettevõtte, ma eeldan, et see on midagi sellist," ütles Norberg.

Norbergi sõnul moodustas offshore-firmade haldamine pisikese osa tema firma tegevusest. "Pealtnägija" andmeil näitavad Panama dokumendid samas, et LFS-i arvel oli umbes 2005. aasta paiku 221 firmat, mida haldas Mossack Fonseca, seal hulgas Niuel 118, Bahamal 117, Briti Neitsisaartel 31 ja Panamas samuti 31.

"Nüansse on palju ja teema väga keeruline. Loomulikult ei saa väita, et varifirma omamine tähendab automaatselt halbu tegusid. Kuid on vähemasti üks juhtum, kus me saame selgelt öelda, et Mossack Fonseca loodud varifirmaga peteti Eesti riiki. Siin tuleb mängu piimakuningas Oliver Kruuda, firma Hodge Bay Investments ja 17 miljonit krooni," teatas "Pealtnägija".

Saate ajakirjanike sõnul näitavad dokumendid, et Briti Neitsisaartel registreeritud firma Hodge Bay Investments soetas 2004. aastal 928 dollari eest Tallinnas Mustamäel tegutsenud firma. "Me ei tea, kes on tegelik omanik, sest sellesse lahtrisse märgiti paberites omakorda firma, mis on registreeritud Niue saareriigis," märkis "Pealtnägija". Siiski avastas maksuamet järelkontrolli tehes, et Kruudale kuuluv Tere ostis Hodge Baylt liigkalli juustutootmisliini enda Paide tehasesse, lisasid ajakirjanikud.

"Skeem oli hästi lihtsasti tehtud, kõigepealt osteti juustuseade umbes 600 000 euro eest, kui see oli olemas, vormistati sama tehing teist korda kolme poole miljoni euro eest ja kõik see raha, mis sealt vahelt üle jäi, see siis saadi maksuvabalt välja viia," rääkis maksu- ja tolliameti peajurist Karolin Lorents saates. Tehingu organiseeris maksuameti hinnangul Kruuda. "Maksupettust ei ole kindlasti tehtud, see kohtuotsus on nüüd lõplikult jõustunud ja sisuliselt jäi see asi arutamata, sellepärast et riigikohus ei võtnud seda uuesti menetlusse," ütles Kruuda "Pealtnägijale".

"Pealtnägija" ajakirjanike teatel näitavad dokumendid ka, et samal ajal, kui kestis kohtuvaidlus Kruuda ning maksu- ja tolliameti vahel, alustas 2014. aastal taas tegevust Hodge Bay Investments ja selle omanikuks sai Norberg. Pankur eitas esialgu enda seotust ettevõttega, ent kui ajakirjanikud tutvustasid talle seotud dokumente, ütles Norberg, et käis vaid pangas dokumente toomas. "Kui seal oli vaja kas mingeid väljavõtteid või mingeid muid asju, siis see on lihtsalt ühekordseks asjas tehtud paberid. Ma ei tea sellest midagi," rääkis ta "Pealtnägijale".

Hodge Bay ajutisel taaskäivitamisel oli saate ajakirjanike andmetel olulise rolliga praegune advokatuuri esimees ning advokaadibüroo TGS juhtivpartner Hannes Vallikivi, kes saatis otse Mossack Fonseca kliendihaldurile selle kohta mitmeid instruktsioone. Vallikivi ei soovinud "Pealtnägijale" küsimust kliendisaladusele viidates kommenteerida, ent kinnitas, et pole teinud midagi ebaseaduslikku.

Teiste dokumentide seas on "Pealtnägija" teatel 2014. aasta kevadest pärit Mossack Fonseca sisememo, millest selgub, et Norberg võttis uuesti ühendust Panama büroo Luksemburgi esindusega ja tõi selle kliendiks õigusbürood M.O.B. esindanud Urmas Toome, kes soovis avada Luksemburgis esinduse ja oli huvitatud firmade ostmisest.

"1999. aastast tegutseva M.O.B. koduleht annab üsna selge pildi, et põhitegevus on firmade asutamine ja likvideerimine, mida täiendab fakt, et Toome nimega oli või on Eesti äriregistris seotud 516 firmat," märkis publitsistikasaade. Aastal 2014 sõlmiti "Pealtnägija" andmeil leping Mossack Fonsecaga, kus kliendikontaktiks märgiti Toome ja Norberg; muu hulgas sedastab leping, et Mossack Fonseca klient peab koostööd tegema politseiga, välja arvatud väidetavate finantsrikkumiste puhul.

"Pealtnägija" teatel ostis Toome seejärel pooleteise aasta jooksul firmad Maltal ja Küprosel, uuris võimalusi asutada firma Uus-Meremaal ja Hongkongis ning asutas fondi Panamas. "Mitmes kirjas otsib Toome firmasid, mis oleksid juba mõni aasta tegutsenud ja millel oleks teatud käive," teatas publitsistikasaade. Näiteks omandas Toome 2015. aasta kevadel Mossack Fonsecalt ettevõtte Tallyfield S.A, mis on asutatud 29. septembril 2014. Ostupaberid on aga dateeritud 2014. aasta septembrisse, teatas saade.

Toomele kuuluva Luksemburgi ettevõtte nimeks sai "Pealtnägija" teatel MOB-CS. Ajakirjanike andmeil on firmaga seotud aga ka Siim Roode ning advokaat Raul Markus, kes on Roode kolleeg ja esindas tema ettevõtet Autorollo asjas. "Markus on toodud Mossack Fonsecale esitatud paberites kui Urmas Toome advokaat ja raamatupidaja, kuid meie meedias on ta läbi käinud nii maadevahetusest kui ka Silvergate’ist," teatas "Pealtnägija".

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255