Rahandusministeeriumi hinnangul aeglustub palgakasv järgmisel aastal
"Keskmise palga kasv püsib tõenäoliselt aasta lõpuni kiire, kuid peaks aeglustuma järgmisel aastal. Majanduse kasvutempo peaks lähikvartalites aeglustuma, samuti ei suurene järgmisel aastal riigi investeeringute maht senises tempos. Lisaks suurendab keskmise ja madalama palgaga töötajate netosissetulekuid maksuvaba tulu tõus 500 euroni kuus, mis vähendab survet brutopalga tõusuks," ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja asetäitja Erki Lõhmuste pressiteate vahendusel.
Seejures jätkas käesoleva aasta kolmandas kvartalis keskmise palga kasvutempo kiirenemist. "Majanduskasvu kiirenemine ja müügitulu suurenemine võimaldab ettevõtetel töötasusid tõsta varasemast kiiremas tempos. Palgakasv on laiapõhjaline ning sektorite omavahelised erinevused on viimastel kvartalitel vähenend," lisas Lõhmuste.
Suurematest tegevusharudest oli keskmisest kiirem palgakasv ehituses 11,8 protsendiga ning hulgi- ja jaekaubanduses, kus kasv oli 8 protsenti. "Ehitussektor on madalseisust välja saanud ning töömahud on viimastel kvartalitel hüppeliselt suurenenud riigi investeeringute toel, mistõttu suurenevad seal kiiresti nii töötajate arv kui ka töötasu," märkis Lõhmuste.
Kaubanduse palgakasv püsis kiire tugeva sisetarbimise ning tööjõu puuduse tõttu. Töötleva tööstuse palgakasv jäi majanduse keskmisele veidi alla, ulatudes 6,8 protsendini, olles seotud tootmismahtude kasvu aeglustumisega. Palgad langesid vaid põllumajanduses, kus üle aasta kestnud kehva olukorra tõttu on piiratud kulude kasvu ning osa ettevõtteid on tegevuse lõpetanud.
Statistikaameti andmetel kasvas keskmine brutokuupalk 2017. aasta kolmandas kvartalis 7,4 protsenti 1201 eurole ning brutotunnipalk 9,1 protsenti. Inflatsiooniga korrigeeritud palga kasv püsis eelmise kvartali tasemel 3,5 protsendi juures. Vaatamata sellele, et tööhõive kasv oli kiire, langesid töötunnid töötaja kohta teist kvartalit järjest. Seetõttu jäi palgakulude kasv kolmandas kvartalis tõenäoliselt majanduskasvule alla ning palkade areng oli kooskõlas tootlikkuse arengutega.