Sutt märkis, et Eesti majandusel on kõik eeldused siseneda uude tehnoloogiamahukasse kasvutsüklisse. Edu võti peitub atraktiivse investeerimiskeskkonna säilitamises, puhta energia pakkumises tuulest tuumani, kapitali mitmekülgses kättesaadavuses nii idu-, kasvu- kui ka traditsioonilistele ettevõtetele ning oskustööjõu tagamises, mis vastab majanduse muutuvatele vajadustele.
Eelarvepoliitika fookuses: majanduskasv, defitsiidi vähendamine ja struktuursed reformid
Kapitaliturupõhise rahastuse kasv on tihedalt seotud inimeste suurenenud investeeringutega teise ja kolmandasse pensionisambasse. Sutt rõhutas, et Eesti majandus kasvab prognoosi kohaselt sel aastal 1,6 protsenti ning kahel järgmisel aastal ligikaudu 3 protsenti.
Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann selgitas, et eelarvepoliitikas rakendatakse meetmeid tulubaasi suurendamiseks, eelarvekulu kasvu piiramiseks ja tulude-kulude tasakaalu parandamiseks.
„Eelarvet mõjutab oluliselt kaitsekulude kasv, mis on praegu 3 protsenti, kuid liigume 5 protsendi suunas,“ ütles Akkermann. Ta lisas, et eelarve puudujäägiks on prognoositud 3 protsenti.
Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann rõhutas, et eelarvepoliitika peamine eesmärk lähiaastatel on defitsiidi vähendamine. Ta selgitas, et suur osa eelarvekulusid on indekseeritud, näiteks kõrghariduse ja teaduse rahastus, kaitsekulud ning pensionid, mis on seotud tarbijahinnaindeksiga. See põhjustab eelarvekulude kiirema kasvu võrreldes tuludega, mistõttu on vajalikud struktuursed reformid, eelkõige indeksite mõju vähendamine.
IMFi majandusseire ja artikkel IV konsultatsioonid
IMF viib oma liikmesriikide, sealhulgas Eesti majanduse seiret tavaliselt läbi kord aastas majanduspoliitiliste konsultatsioonide raames. Nimetus „artikkel IV konsultatsioonid“ viitab IMFi põhikirja neljandale artiklile. Eestis on IMFi peamine koostööpartner Eesti Pank, kes avaldab oma kodulehel missioonide kokkuvõtteid ja analüüse.
Missioonirühm täpsustab AIV-tsükli eesmärke, ulatust, üksikasju, ajakava ja oodatavaid tulemusi. Töörühm on huvitatud hiljutiste makromajanduslike, fiskaal- ja finantsarengute, väljavaadete, riskide ja poliitika arutamisest. Meeskond soovibki riigikogu komisjonide liikmetelt tagasisidet nende analüütilise ja poliitilise tegevuskava kohta enne IV artikli konsultatsioone.
Kuna tegemist on IMFi vahemissiooniga, siis missioon kokkuvõtvat avaldust ei koosta ja missiooni lõpus pressikonverentsi ei toimu. Küll aga on vahemissioon oluline, sest tavapäraselt valmib selle põhjal artikkel IV raporti esimene versioon, mida täiendatakse missiooni ajal lisateemade ja majanduspoliitilise sõnumitega. IMFi missioonijuht on Vincenzo Guzzo, liikmed Bingjie Hu, Irina Bunda ja Carlos de Resende.
Valuutafond arutab olulisi majanduspoliitilisi teemasid kõikide liikmesriikidega kord aastas. Konsultatsiooni tulemusel valmib aruanne, mis kajastab IMFi ekspertide hinnangut Eesti majanduspoliitikale.