15.04.2025 Teisipäev

Põhiseaduskomisjon andis heakskiidu valimisseaduse muudatustele

Riigikogu tegi esmaspäeval põhiseaduskomisjonile ettepaneku lisada Isamaa fraktsiooni algatatud eelnõusse muudatus, mis on seotud põhiseaduse muutmisega.

Põhiseaduskomisjon otsustas teha riigikogu juhatusele ettepaneku suunata eelnõu teisele lugemisele 23. aprillil ning juhul, kui teine lugemine lõpetatakse, viia eelnõu lõpphääletusele 6. mail.
Põhiseaduskomisjon otsustas teha riigikogu juhatusele ettepaneku suunata eelnõu teisele lugemisele 23. aprillil ning juhul, kui teine lugemine lõpetatakse, viia eelnõu lõpphääletusele 6. mail. Foto: RUP

Paranduse kohaselt saavad oktoobris toimuvatel kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel osaleda Eesti ja Euroopa Liidu kodanikud ning kodakondsuseta isikud. Edaspidi jääb see õigus alles vaid Eesti ja Euroopa Liidu kodanikele.

Valimisõiguse piirangud jõustuvad koos põhiseaduse muudatusega

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Ando Kivibergi sõnul tuleb seoses põhiseaduse muutmisega teha vastavad muudatused ka kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduses. 

„Komisjon võttis vastu ühehäälse otsuse täiendada eelnõu, mis on läbinud esimese lugemise, et need täiendused saaksid jõustuda samal ajal põhiseaduse muutmise seadusega,“ ütles Kiviberg.

Märtsi lõpus otsustas riigikogu muuta põhiseadust kiirmenetluses, mille kohaselt ei tunnustata 19. oktoobril toimuvatel kohalikel valimistel enam Eestis elavate kolmandate riikide kodanike valimisõigust ning alates järgmistest valimistest ka kodakondsuseta isikute valimisõigust. President kuulutas põhiseaduse muudatuse välja eelmisel nädalal ning see jõustub 9. juulil.

Valimisseadusesse lisatud muudatuse kohaselt saavad oktoobris toimuvatel kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel osaleda Eesti ja Euroopa Liidu kodanikud ning kodakondsuseta isikud, kes on valimispäevaks vähemalt 16-aastased ja kelle alaline elukoht asub vastavas vallas või linnas. Pärast neid valimisi jääb valimisõigus ainult Eesti ja Euroopa Liidu kodanikele. Varem said kohalikel valimistel osaleda ka kolmandate riikide kodanikud, kellel oli Eestis pikaajalise elaniku elamisluba või alaline elamisõigus.

Valimisringkondade moodustamise tähtaeg lükkub edasi

Põhiseaduskomisjon esitas muudatusettepaneku Isamaa fraktsiooni algatatud ja veebruaris esimese lugemise läbinud seaduseelnõule „Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse ning kirikute ja koguduste seaduse muutmise seaduse muutmise seadus“ (544 SE). Ettepaneku kohaselt lükatakse seoses põhiseaduse muudatusega kohalike valimiste valimisringkondade moodustamise tähtajad edasi.

Komisjoni ettepaneku kohaselt moodustatakse sel aastal valimisringkonnad erandina hiljemalt 11. augustiks ning omavalitsuste volikogud jaotavad mandaadid ringkondade vahel rahvastikuregistri 15. juuli seisuga andmete põhjal. Tavapäraselt moodustatakse valimisringkonnad hiljemalt 90 päeva enne valimispäeva ning mandaadid jaotatakse 1. juuni seisuga andmete alusel.

Komisjon toetas samuti ettepanekut muuta õigusselguse tagamise huvides kirikute ja koguduste seadust, mis seni seostas õiguse tegutseda vaimulikuna kohalike omavalitsuste volikogu valimistel hääleõigusega. Muudatuse eesmärk on välistada tõlgendus, justkui võiks põhiseaduse muutmine viia selleni, et osa vaimulikke kaotavad oma vaimuliku staatuse.

Kehtiva seaduse järgi võib usuühingu vaimulik olla isik, kellel on hääleõigus kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel. Uue sõnastuse kohaselt võib vaimulik olla täisealine teovõimeline isik, kellel on seaduslik alus Eestis viibimiseks.

Põhiseaduskomisjon otsustas teha riigikogu juhatusele ettepaneku suunata eelnõu teisele lugemisele 23. aprillil ning juhul, kui teine lugemine lõpetatakse, viia eelnõu lõpphääletusele 6. mail.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255