14.04.2025 Esmaspäev

Rahapesu andmebüroo aastaaruanne: riskid püsivad

Rahapesu andmebüroo tõdeb oma 2024. aasta aruandes, et rahapesu ja sanktsioonidest kõrvalehoidmise riskid on endiselt aktuaalsed. Avastati mitu skeemi ning kahtlaste vahendite sattumine Eesti finantssüsteemi suudeti ära hoida. Haldusmenetluste tulemusel jäid tegevusloast või teenuseosutamise õigusest ilma ettevõtted, kes ei vastanud seadusele või ei tegutsenud aktiivselt.
Rahapesu andmebüroo juht Matis Mäeker märkis, et parimaid tulemusi kohustuste täitmisel näitavad krediidiasutused, kuid ainult neile ei saa lootma jääda.
Rahapesu andmebüroo juht Matis Mäeker märkis, et parimaid tulemusi kohustuste täitmisel näitavad krediidiasutused, kuid ainult neile ei saa lootma jääda. Foto: RUP

Peamiseks rahapesule eelnevaks kuriteoks oli ka 2024. aastal endiselt kelmus, mis põhjustab Eestis suurimat rahalist kahju. Levinud olid ka maksukuriteod ja sanktsioonidest kõrvalehoidmine. Samas muutuvad sanktsioonide vältimise skeemid üha keerukamaks.

Koostöö rahapesu tõkestamisel vajab tugevdamist

Tõusnud on hasartmängusektori haavatavus rahapesu suhtes – viimase viie aasta jooksul on seal välja antud tegevuslubade arv kahekordistunud. Peamiselt on kasv toimunud kaughasartmänge pakkuvate teenuseosutajate ja välismaalastega seotud ettevõtete arvelt, kes domineerivad nii mahu kui ka rahapesuriskide taseme poolest.

Parandamist vajab kohustatud isikute suutlikkus kahtlasi tehinguid õigeaegselt tuvastada ja kvaliteetselt raporteerida, samuti riigi võimekus sellisele infole tõhusalt reageerida. Rahapesu andmebüroo juht Matis Mäeker märkis, et parimaid tulemusi kohustuste täitmisel näitavad krediidiasutused, kuid ainult neile ei saa lootma jääda. 

„Iga kohustatud isik vastutab ning peab kaitsma Eesti finantssüsteemi kuritarvituste eest. See puudutab ka järelevalveorganeid, uurimisasutusi, prokuratuuri ja kohtuid – igalühel on oma roll,“ rõhutas Mäeker. 

„Kõik süsteemi osapooled saavad panustada rahanduskuritegude avastamisse ja ennetamisse. Tähtis roll on ka seadusandjal, kelle ülesanne on luua mehhanismid kuritegeliku raha liikumise vältimiseks ning kaitsta ühiskonna huve,“ ütles Mäeker.

Rahapesu Andmebüroo rakendab olukorra parandamiseks ka mitmeid info- ja tehnoloogialahendusi. 2024. aastal sai büroo 14 185 teadet ning ligikaudu 20 000 piiriülest infovahetust. Uurimisasutustele edastati 133 analüütilist kokkuvõtet, mis olid koostatud erinevatest teadetest, ning umbes 1700 infopakkumist. Uurimisasutused arestisid vara kokku 5,7 miljoni euro väärtuses. Kohus tegi 19 uut otsust kahtlase vara riigituludesse kandmise kohta.

Möödunud aasta 31. detsembri seisuga oli kehtivaid tegevuslubasid 733 – need olid väljastatud virtuaalvääringute teenuste, usaldusfondide ja äriühingute haldamise, finantsteenuste, pandimajade ning väärismetallide ostu ja hulgimüügi valdkonnas.

Rahapesu Andmebüroo 2024. aasta ülevaade on kättesaadav siin: https://fiu.ee/juhendid-analuusid-ja-materjalid/aastaraamatud#2024.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255