„Eesti 156 000 ettevõttest 95 protsenti on kuni kümne töötajaga väikeettevõtted, kus töötab kokku ligi 80 protsenti kõikidest töötajatest,” ütles EVEA president Ille Nakurt-Murumaa. „Kuigi EVEA on igal aastal juhtinud riigi tähelepanu alampalga kokkuleppe mittelegitiimsusele, lepivad endiselt kõiki tegevusalasid hõlmava ja kohustusliku alampalgamäära kokku suurettevõtteid esindav Eesti Tööandjate Keskliit ja väikest osa töötajatest esindav Eesti Ametiühingute Keskliit. Alampalk on seotud riigi keskmise palgaga ega arvesta piirkondlike ja sektoriaalsete erinevustega,” sõnas ta.
Eestis jäetakse väikeettevõtjad alampalga läbirääkimistest kõrvale
Nakurt-Murumaa sõnul mõjutavad alampalgamäära aluseks olevat keskmist palka enim Tallinn, Harjumaa ja Tartumaa ning sektoritest avalik sektor, IT- ja finantsvaldkond. „Kõige rohkem mõjutab keskmise palga alusel kokkulepitud alampalk aga väikeettevõtteid, kelle töötajad üldjuhul ametiühingusse ei kuulu. Praegu tehakse otsused üle väikeettevõtjate peade ning näiteks maapiirkondade ettevõtjad pannakse rahaliselt keerulisse olukorda,” lisas Nakurt-Murumaa.
„EVEA teeb ettepaneku muuta senist praktikat ja kaasata sügisel algavatesse läbirääkimistesse ka väikeettevõtjate esindajad. Praegu ei ole alampalgaläbirääkimistesse kaasatud need, keda see kõige otsesemalt puudutab,” ütles Nakurt-Murumaa
„Töölepingu seadust Euroopa Komisjoni soovitusel 2021. aastal muudeti, kuid kahjuks praktikas jätkas Eesti senise mudeliga,” sõnas Nakurt-Murumaa. Töölepingu seaduse kohaselt lähtub valitsus iga-aastase töötasu alammäära kehtestamisel tööandjate keskliidu ja ametiühingute keskliidu vahel sõlmitud kollektiivlepingust.
Seadus viitab tööandjate ja töötajate esindusorganisatsioonidele, kuid Eestis tähendab see praktikas kahte konkreetset liitu ning seni pole valitsus näidanud üles valmidust seda muuta. „Euroopa tasandil kaasab Euroopa Komisjon ettevõtjaid puudutavatesse läbirääkimistesse nii suur- kui ka väikeettevõtete esindusorganisatsioonid,” lisas Nakurt-Murumaa.
Eesti Väikeste ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) asutati 1988. aastal ja selle liikmeskonda kuulub enam kui 6000 väikeettevõtet. EVEA põhieesmärgiks on kaitsta ettevõtjate huve, aidata kaasa ettevõtluseks soodsa majanduskeskkonna loomisele ja takistada majandusele kahjulike otsuste vastuvõtmist.