06.11.2024 Kolmapäev

Eestil on õigus jätta väikeettevõtjad lisamaksustamisest vabaks

Euroopa Liidu rahandusministrid kiitsid Brüsselis heaks digiajastu käibemaksupaketi. Eesti algatusel on liikmesriikidel võimalik üks sealne osa – väikeettevõtjate täiendav maksustamine – jätta rakendamata.

Rahandusminister Jürgen Ligi kinnitab, et väikeettevõtjate täiendava maksustamisega nõusse ei jäädud.
Rahandusminister Jürgen Ligi kinnitab, et väikeettevõtjate täiendava maksustamisega nõusse ei jäädud. Foto: RUP


„Digiaruandlus on Eesti jaoks loomulik areng, kuid väikeettevõtjate täiendava maksustamisega me nõusse ei jäänud. Tuleb tunnistada, et vastuolu tekib juba käibemaksukohustuse piiri olemasolust. Siiski ei tohiks seda lahendada nii, et kohustusega ei kaasneks sisendkäibemaksu mahaarvamist või et platvormi kasutavad ja mittekasutavad väikeettevõtjad oleksid erineva käibemaksustamise all,“ ütles rahandusminister Jürgen Ligi.

Kolmest osast koosnevas paketis oli seni kokkuleppeta platvormide vahendusel tegutsevate ja end käibemaksukohustuslaseks mitte registreerinud väikeettevõtjate täiendav maksustamine. Eestile oli see algusest peale murekohaks, kuna sellega sooviti käibemaksuga maksustada esimesest eurost kõik reisijateveo- ja majutusteenused, mida mittekäibemaksukohustuslased platvormide Airbnb, Booking, Bolt jms vahendusel pakuvad. Käibemaksukohustus poleks aga tekkinud juhul, kui sama teenusepakkuja oleks sama teenust osutanud ilma platvormi vahenduseta. Eesti hinnangul oleks selline maksustamismudel käibemaksu neutraalsuse põhimõttega vastuolus.

Digiaruandlus põhineb e-arvetel

Läbirääkimiste käigus jõuti kevadeks lahenduseni, mis võimaldas riikidel sellist maksustamismudelit mitte kasutada, kuid sellega kaasnesid teatud nõuded nii liikmesriikidele, platvormidele kui ka teenusepakkujatele. Need olid Eesti hinnangul liiga koormavad riikide jaoks, kes sellist korda kehtestada ei kavatse. Seetõttu Eesti kevadel pakutud tekstiga nõustuda ei saanud. Teisipäeval heaks kiidetud kokkulepe võimaldab jätkata väikeettevõtjatel oma senist tegevust nii, et sellega ei kaasne lisakulusid ega põhjendamatut bürokraatiat.

Digiajastu käibemaksupaketi ülejäänud kaks osa kiitsid liikmesriigid heaks juba kevadel: digiaruandluse ja ühes kohas käibemaksukohustuslasena registreerimise.

Digiaruandlus põhineb e-arvetel ja puudutab eelkõige piiriüleste tehingute aruandluse ühtlustamist Euroopa Liidus. See on plaanitud jõustada 2030. aasta 1. juulil. Piiriüleste tehingute andmed esitatakse maksuhalduritele tehingupõhiselt, mis võimaldab andmete ristkontrolli ja vähendab seeläbi maksudest kõrvalehoidumist. Aruandlusnõuete ühtlustamine vähendab piiriüleselt tegutsevate ettevõtjate halduskoormust.

Samuti vähendavad piiriüleselt tegutsevate ettevõtjate halduskoormust 2028. aasta 1. juulist jõustuvad muudatused, millega vähendatakse olukordi, mis toovad ettevõtjatele kaasa kohustuse end registreerida teistes liikmesriikides, kus tal tekib maksustatav käive. Selleks laiendatakse olemasolevat võimalust täita ka teistes liikmesriikides tekkiv käibemaksukohustus oma asukohariigis ning samuti pöördmaksustamise regulatsiooni.



Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255