Kohalikel omavalitsustel on tõsiseid puudujääke põhivarade arvestuse korralduses, selgub riigikontrolli tehtud auditist.
Riigikontrolli hinnangul oli auditeeritud kümnest omavalitsusest vaid kolmel finantsaruannetes põhivara kohta olulises osas õiged andmed kõigil auditeeritud aastail, ülejäänutel tuvastas kontroll ühel või enamal aastal aruannetes olulisi vigu, kirjutas riigikontroll oma aruandes riigikogule.
Raamatupidamise sise-eeskirjad olid sageli puudulikud ja Loksa linnas puudusid hoopis, märkis riigikontroll. Neljas omavalitsuses ei olnud dokumente allkirjastanud kõik töötajad, kel selline kohustus oli.
Vara inventeerimise reeglid olid ebapiisavalt reguleeritud ja inventeerimised ise korrektselt dokumenteerimata pooltes kontrollitud omavalitsustes.
Raamatupidamises ei kajastunud alati omavalitsuse kogu vara, nii oli osa kinnistuid arvele võtmata kuues auditeeritud omavalitsuses, teid ja tänavaid samuti kuues ning osa sõidukeid ei olnud arvele võetud kolmes omavalitsuses.
Bilansis oli seevastu vara, mis on väheväärtuslik või kasutamata, mida bilansis üldse näitama ei peaks. Ka olid aruannetes vara ja sellega tehtud tehingud valedel kirjetel.
Seitsmes kontrollitud omavalitsuses oli kinnisvara müüke arvestatud kassapõhiselt ja viies omavalitsuses oli põhivara võetud arvele hiljem.
Auditi tulemusena teeb riigikontroll auditeeritud omavalitsustele arvestuse korrastamiseks ja sisekontrolli tõhustamiseks mitmeid soovitusi.
Samuti on auditi tulemusena kavas koostada kõikide omavalitsuste majandusaasta aruandeid auditeerivatele vandeaudiitoritele märgukiri, milles juhitakse tähelepanu auditiga tuvastatud puudustele ja riskidele ning soovitatakse võtta oma töös neid asjaolusid arvesse.
Auditeeritud omavalitsused olid neile aruandes tehtud soovitustega enamjaolt päri ning nõustusid oma raamatupidamisarvestust ja sellega seotud töökorraldust riigikontrolli antud juhiste järgi täiustama.
Põhivara moodustab pea kõikides Eesti kohalikes omavalitsustes 90 protsenti varadest, põhivaraga seotud väljaminekud seovad omavalitsuste eelarvetuludest pea kolmandiku.
Riigikontrolli poolt auditeeritud omavalitsused olid Alatskivi vald, Haljala vald, Järva-Jaani vald, Keila vald, Kohtla vald, Loksa linn, Mäksa vald, Rõngu vald, Vastseliina vald ja Väike-Maarja vald.