"Venemaa sissetung Ukrainasse mõjutab nii toidutootmist kui tarneahelaid, sealhulgas siinseid põllumehi. Erinevate sisendhindade hüppeline kallinemine mõjutab ettevõtete tootmisvõimalusi ja sissetulekuid," lausus maaeluminister Urmas Kruuse pressiteates.
"Toidu varustuskindluse tagamiseks otsustas Euroopa Liit maksta põllumeestele erakorralist toetust. Eestile on ette nähtud 2,57 miljonit eurot. Valitsus omalt poolt eraldab põllumajandussektori toetamiseks 9,1 miljonit eurot. Toetuse jaotuse põhimõtted ja tingimused töötatakse välja lähiajal," lisas Kruuse.
Maaeluministri sõnul otsustas valitsuskabinet langetada ka põllumajanduses ja kalanduses kasutatava erimärgistatud diislikütuse aktsiisimäära seniselt tasemelt Euroopa Liidus ettenähtud miinimumini, milleks on 21 eurot 1000 liitri kütuse kohta.
Niinimetatud sinise diisli aktsiisilangetus Baltimaade madalaimale tasemele aitaks ohjata kütuse hinnatõusu,
märkis Kruuse.
"Selle meetmega saaksime toetada põllumajanduses ja kalanduses tegutsevaid ettevõtteid kuni 6,5 miljoni euro ulatuses aastas, mis peaks aitama vähendada ka survet toiduhindade tõusule. Soodustus saadakse kohe kütuse ostuhetkel, mis oleks sektori jaoks oluline tugi," lisas ta.
Samuti eraldati maaeluministeeriumi ettepanekul 450 000 eurot, mis võimaldab hoiustada Eestis delegeeritud laovaruna ligi 45 000 tonni teravilja ning suurendada seeläbi riiklikku toidujulgeolekut. "45 000 tonni tähendab suures pildis inimtarbimise kuue kuu varu ning kogutarbimise ühe kuu varu," selgitas minister.