"Meie mõte on luua olukord, kus füüsiline isik saab pakkuda oma teenuseid teisele füüsilisele isikule või kaupa juriidilisele isikule nii, et pole vaja mingisugust arvepidamist. Kõik oleks väga lihtne ja arusaadav," ütles rahandusminister Sven Sester.
Selleks plaanitakse luua ettevõtluskonto, kus koostöös pangaga tekiks olukord, kus rahast, mis laekub sellele kontole, läheb osa maksuametile ja ülejäänu jääb teenusepakkujale. Nii jääks ära bürokraatia, mis ettevõtetel praegu riigiga suhtlemisel on, ja lisaks halduskoormuse vähenemisele oleks teenusepakkujal võimalus madalama maksumääraga ettevõtlustulu teenida.
"Ettevõtluskontot kasutav väikeettevõtja ei pea muretsema raamatupidamise, aruannete ega maksude tasumise pärast. Tegemist on tõelise nullbürokraatiaga. Kõik toimub automaatselt," selgitas Sester. Kui arveldatakse sularahaga, saab ettevõtja ise selle oma ettevõtluskontole panna.
Erinevalt praegusest korrast ei saa maha kanda ettevõtluskulusid. "Kuna ettevõtluskontole laekuvatest tuludest mahaarvamisi teha ei saa, on ka maksumäär madalam," ütles rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov. "Ei maksta ka madalapalgaliste tulumaksu tagastust, kuna inimene ei ole püsilepinguga tööl. Ta on nii-öelda lihtsustatud ettevõtja," lisas ta.
Sesteri arvates võiks see maksukoormus olla 20 protsenti. Riigile minev 20 protsenti jaguneks proportsionaalselt ravikindlustusse, inimese pensioniosaks ning teise samba pensionifondi.
Praegu plaanitakse ettevõtluskonto käibe piirmääraks 25 000 eurot aastas. Süsteem võiks jõustuda 2018. aasta 1. jaanuaril.
Selleks, et hoida ära inimeste vormistamist töövõtja asemel väikeettevõtjaks, seatakse ettevõtluskontot kasutavatele inimestele oluline piirang. Kui kaupa saab pakkuda nii eraisikule kui ka juriidilisele isikule, siis teenust saab pakkuda ainult füüsilisele isikule. Seega ettevõtetele raamatupidamisteenust pakkuvad inimesed ettevõtluskontot kasutada ei saa. Nõnda loodetakse ära hoida kunstlikke ettevõtluskontosid, millega lätlased on hädas pärast nn maksuime käivitamist.
Lähima kuu-pooleteise jooksul soovib rahanduminister ettepanekutega minna valitsusse.