Valitsuse otsus tagantjärele ressursitasusid langetada tõi Eesti Energiale teises kvartalis erakorralist tulu 12,6 miljonit eurot, tõstes nii ka firma puhakasumit. Ressursi- ja keskkonnatasude kogumõju põlevkivisektorile peaks valitsuse hinnangul olema 2017. aasta lõpuni kokku 65 miljonit eurot.
"Keskkonnatasude tagasiulatuva muutmise mõjust märksa olulisem on sektori väljavaade tulevikuks ning ma ei kiirustaks praegu hinnangute andmisega prognoosile. Ootame ära ka teiste põlevkivi sektori ettevõtete majandustulemused," ütles Sester BNS-ile ja lisas, et erakorralise meetme mõju eri ettevõtetele on kindlasti erinev.
Ta rääkis, et ressursi- ja keskkonnatasude vähendamise meede on kindlasti positiivne sektori ettevõtetele ja Ida-Virumaale tervikuna. "Tegime seda tihedas koostöös ettevõtetega ja arvestades selle vajalikku mõju põlevkivisektorile. Positiivsust kinnitab ka see, et sektoris alustati taas värbamist ja üsna intensiivselt," ütles minister.
Eesti Energia puhaskasum kasvas teises kvartalis enam kui kaks korda 15,2 miljoni euroni. "Alates juulist on vedelkütuste tootjatele kehtivad ressursi- ja keskkonnatasud seotud kütteõli turuhinnaga, mis mõjutab otseselt põlevkivitoodete konkurentsivõimet turul. Valitsuse otsus parandab oluliselt põlevkivitoodete omahinda ning seda just ajal, mil turuhind on madalam," märkis Eesti Energia aruandes.
Viru Keemia Grupi (VKG) juhatuse esimehe Ahti Asmanni sõnul võimaldas ressursitasude langetamine firmal taasavada kaks Kiviter-tehnoloogia tehast ning ennistada tööle 350 varem tehaste sulgemise tõttu töö kaotanud inimest. Tehaste taasavamine vaid vähendab VKG kasumit ning kasumini jõudmiseks peab naftahind veel kasvama, rääkis Asmann juuli alguses BNS-ile.
Riigikogu kiitis juuni keskel heaks keskkonnatasude seaduse muudatused, millega külmutatakse põlevkivisekotri ressursistasud 2015. aasta tasemel ja tehakse eelmiste aastate eest laekunud ressursitasudelt tagasimakseid sektori turgutamiseks.
Seadusega kehtestatakse põlevkivisektori probleemide lahendamiseks põlevkivi ressursitasuks 0,275 eurot tonni kohta. Seaduse mõjul väheneb ressursitasude laekumine 2016. aastal 38,6 miljoni euro ulatuses ja 2017. aastal 26,7 miljoni euro ulatuses. Ida-Virumaal kaotatakse välisõhu saastamise lisakoefitsiendid, see muudatus jõustub tagasiulatuvalt selle aasta 1. jaanuaril.