Tallinna linna plaan laiendada alkoholimüügi keeluala riivab ettevõtlusvabadust
“Esmalt tahame öelda, et peame sõltuvusaine liigtarbimist samuti probleemiks. On mõistetav, et kõnealune teema on linnavalitsuse huviorbiiti sattunud,” kirjutas Tööandjate tegevjuht Arto Aas Tallinna linnavalitsusele. “Kavandatavate täiendavate piirangute positiivse mõju osas jääme paraku skeptiliseks.”
Nii võib alkoholi tarbimine ööklubidest kanduda üle eluruumidesse või tänavatele ning võib ka suurendada nõudlust alternatiivsete sõltuvusainete järele. Sõltuvusainete ebaseaduslikku müüki ei saa reguleerida ja neid võidakse müüa ka kooliukse ees, kui järelevalve on puudulik. Samuti võivad lapsed alkohoolsete jookidega ja nende tarbijatega kokku puutuda tavapoes, ühistranspordipeatuses või ka kodus. Spetsialiseeritud kaupluste nihutamine 100 meetrit kaugemale ei vähenda alkoholiga kokkupuute võimalusi oluliselt.
Tallinna linnavalitsuse edastatud kavandis ei ole välja toodud, kui palju kauplusi ja meelelahutusasutusi kavandatav meede mõjutaks. Ettevõtjad on investeerinud ja lepinguid sõlminud kehtivast õiguskorrast lähtudes pikemajalist plaani silmas pidades. Lastehoiuteenust või huviringe võidakse korraldada ka elumajades, mistõttu on kauplustele järjekordse sundkulutuse põhjustamine ja ebakindluse suurendamine ebaproportsionaalne.
Tööandjate keskliit leiab, et alkoholi kuritarvitamise vähendamiseks peab muutuma kultuur, aga ebaseadusliku käitumist ja korrarikkumisi saab vähendada ka järelevalve tõhustamisega. Täiendavate piirangute kehtestamist Tööandjad ei toeta.
Seetõttu toetab Tööandjate Keskliit ka Eesti Kaupmeeste Liidu seisukohti. Eesti Kaupmeeste Liidu kirjaga linnavalitsusele saab tutvuda SIIN