Investeeringutoetuse eesmärk on edendada ringbiomajandust ning toetada selleks vajalike investeeringute tegemist kõrvalsaaduste ja jääkide väärindamiseks. Toetus on suunatud mikro- ja väikeettevõtetele, mis tegelevad põllu- ja metsamajanduse ning toidu- ja joogitootmisega.
Toetuse maksimaalne suurus on 200 000 eurot ühe taotleja kohta
„Eesti väga hea potentsiaal biomajanduse valdkonnas on alakasutatud − see puudutab ka kõrvalsaadusi ja jääke, nagu näiteks põhk, teraviljajäägid või vill. Nende ringlusse võtmine ja töötlemine vajavad üpris mahukaid investeeringuid, et hankida vajalik tehnoloogia ja seadmed,“ selgitas regionaal- ja põllumajandusministeeriumi biomajanduse asekantsler Madis Pärtel.
„Ettevõtete võimalused selliste uudsete lahenduste kasutuselevõtuks ja lisandväärtuse kasvatamiseks on enamasti piiratud, mistõttu soovib riik siin kaasa aidata,“ lisas Pärtel.
Toetust antakse masina või seadme soetamiseks, mis suurendab kõrvalsaaduste ringlussevõttu või annab parema võimekuse toota suurema lisandväärtusega tooteid. Lisaks saab toetuse abil soetada vajaliku tarkvara, IT-lahenduse, patendi või litsentsi või siis teha kaasnevaid ehitustöid.
Toetuse maksimaalne suurus on 200 000 eurot ühe taotleja kohta. Toetuse määr olenevalt investeeringu tegemise piirkonnast on 35–45 protsenti. Taotlusvooru kogueelarve on 3 miljonit eurot. Taotlusvoor on e-PRIAs avatud 11.–18. detsembrini. Rohkem teavet toetuse kohta saab PRIA kodulehelt.
Määrus „Perioodi 2023–2027 bioressursside väärindamise investeeringutoetus“ töötati välja ja toetust makstakse „Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) strateegiakava aastateks 2023–2027” alusel ning Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi (EAFRD) kaasrahastusel.