Sotsiaalmaksu tasumise kasv on kiirenenud seoses juulisse ja augustisse nihkunud puhkusetasudega, sealjuures augustis tasuti 10,5 protsenti rohkem kui aasta varem. Deklareeritud töötajate arvu viimase kolme kuu keskmine kasv on stabiliseerunud 1,5 protsendi juures, ning keskmise töötasu kasv kiirenes 7 protsendile. Deklareeritud töötajate osakaal tööealisest rahvastikust on ajaloolise kõrgtaseme lähedal.
Tegevusalapõhistel andmetel lisandus hõivatud töökohti viimase kolme kuu jooksul kõige kiiremini mäetööstuse ning finants- ja kindlustustegevuse sektorites, vastavalt 8,1 ja 7 protsenti. Töökohtade arvu vähenemine oli kõige suurem kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse sektoris – 2,6 protsenti – ning jaekaubanduses, kus see oli 2,2 protsenti.
Viimase kvartali palgafond kasvas kõige kiiremini mäetööstuse ja energeetika sektorites, vastavalt 31,6 protsenti ja 15,8 protsenti. Palgafond on kasvanud kõikides sektorites, kuid kõige aeglasema kasvuga oli kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse sektor 2 protsendiga.
Aktsiisitulu oli augustis 82,2 miljonit eurot, mida on 2,8 protsenti vähem kui eelmise aasta augustis. Kütuseaktsiisi tasuti augustis 46 miljonit eurot, tubakaaktsiisi 14,2 miljonit ja alkoholiaktsiisi 19,3 miljonit eurot.
Kütuseaktsiisi tasumine on kaheksa kuu kokkuvõttes 4 protsendi võrra suurem võrreldes eelmise aastaga. Veebruari aktsiisitõusudele eelnenud varumised algasid juba novembris, seetõttu oleme tänavu jälginud pikemat perioodi. Novembrist augustini on tasutud kütuseaktsiisi 7,5 protsenti enam võrreldes varasema perioodiga, seejuures diislikütuse deklareeritavad kogused on samal perioodil vähenenud 4,6 protsenti ning bensiini kogused 1,3 protsenti. Sellel aastal deklareeritud kütuste koguste vähenemise taga on peamiselt aktsiisimäära tõus ning aktsiisimäärade erinevuste kasv võrreldes naaberriikide Läti ja Leeduga ning sellest tulenev piirikaubanduse kasv.
Võrreldes eelmise aasta kaheksa kuuga on tänavu tasutud alkoholiaktsiisi 6 protsenti vähem. Kuid kümne kuuga novembrist augustini, mis hõlmab ka aktsiisimäära tõusu eel kogutud varusid, on aktsiisi tasutud 1,8 protsenti rohkem võrreldes aasta varasema perioodiga. Seejuures on kange alkoholi kogused novembrist augustini vähenenud 15,9 protsenti võrreldes eelmise aastaga. Õlle kogused on vähenenud tänavu 3,3 protsenti ning veini kogused 12,2 protsenti. Koguste languse taga on peamiselt hinnatõusust tulenev tarbimise langus ning Läti-suunalise piirikaubanduse kasv.
Tubakaaktsiisi tasumine on võrreldes eelmise aasta kaheksa kuuga 0,1 protsenti väiksem ning arvestades varumist perioodil novembrist augustini 10,4 protsenti suurem.
Augustis laekus keskvalitsusele makse rohkem, kui tehti kulutusi. See vähendas eelarve kaheksa kuu puudujääki 50 miljonile eurole. Kohalike omavalitsuste koondeelarve on aasta algusest küll 22 miljoniga ülejäägis, kuid augustis vähenes see kulude kasvu tõttu 45 miljoni euro võrra. Sotsiaalkindlustusfondide ehk töötukassa ja haigekassa tulud ületasid augustis kulusid ja kaheksa kuuga jõuti 32 miljoni euro suuruse ülejäägini. Seega on valitsussektori eelarvepositsioon aasta algusest 4 miljoni euroga ülejäägis. Võrreldes möödunud aasta kaheksa kuuga oli sel aastal eelarveülejääk 115 miljoni võrra väiksem tingituna nii madalapalgaliste tulumaksutagastusest kui ka suurenenud investeerimismahtudest.