21.02.2022 Esmaspäev

E-residentide ettevõtted tõid rekordilise maksutulu

Mullu laekus e-residentide Eesti ettevõtetelt maksutuluna 32,5 miljonit eurot, mida on võrreldes 2020. aastaga ligi 90 protsenti rohkem ja tähistab programmi ajaloo rekordit.

Enim laekus makse e-residentide Eestisse loodud info ja side valdkonna firmadelt.
Enim laekus makse e-residentide Eestisse loodud info ja side valdkonna firmadelt. Foto: pixabay

Enim laekus makse e-residentide Eestisse loodud info ja side valdkonna firmadelt.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt ütles, et e-residentsus kasvatab Eesti majandust ning rikastab kohalikku ärimaastikku. „E-residentide loodud ettevõtete panus meie riigieelarvesse kasvab tempokalt. Kuivõrd paljud e-residentide firmad on alles käivitamisel või kiire kasvufaasi lävel, võib ennustada maksutulu kasvu ka edaspidiseks,“ märkis minister.

Ta toonitas, et e-residentsuse positiivne mõju Eestile ulatub majanduslikest aspektidest kaugemale. „Ligi Eesti suuruselt teise linna jagu e-residente tutvustavad maailmas meie kultuuri ja aitavad edendada diplomaatilisi suhteid,“ sõnas minister.

E-residentsuse programmi tegevjuht Lauri Haav kinnitas, et e-residentsus meelitab Eestisse rahvusvahelisi ettevõtjaid ja talente. Taotlus e-residendiks saada esitatakse tema sõnul aina sagedamini kindla eesmärgiga alustada äritegevust.

Kui programmi algusaastatel lõi ettevõtte iga viies e-resident, siis tänaseks on vastav näitaja tõusnud kolmandikuni. Ühtlasi lüheneb periood e-residendiks saamisest kuni Eestis ettevõtte loomiseni,

kirjeldas Haav.

Ta tõi välja, et e-residentide firmad on ka üha aktiivsemad. „Toote või teenuse arendamine, testimine ja turule viimine võtab aega. Siiski on paljud e-residentide ettevõtted käivitanud tänaseks hoogsa äritegevuse ja laiendavad globaalset haaret. Nende edust saab paisuva maksutuluna osa ka Eesti riik,“ märkis Haav.

Mullu tasusid enim makse info ja side valdkonnas tegutsevad e-residentide firmad - 13,4 miljonit eurot ehk 41 protsenti kogu maksutulust.

Haava sõnul loovad e-residendid ettevõtteid kõrge lisandväärtusega sektoritesse, mis võimaldavad tegutseda asukohast sõltumatuna. „Arengud digiruumis kaotavad füüsilise ruumi piiranguid ja inimesed otsivad võimalusi parema pere- ning tööelu tasakaalu saavutamiseks. E-residentsusega kaasnev ligipääs Eesti turvalistele, kasutajasõbralikele ja mugavatele digiteenustele seda võimaldabki,“ ütles Haav.

Ta lisas, et vabakutselisus on globaalne megatrend ja e-residentsus võimestab inimesi enda unistusi täitma. Haav märkis, et e-residentsus on ettevõtlikele inimestele atraktiivsem kui kunagi varem ja seetõttu jätkab programmi majanduslik mõju tempokat kasvu.

E-residentsuse programm loodi 2014. aasta lõpus eesmärgiga pakkuda välisriigi kodanikele turvalist ligipääsu Eesti riigi e-teenustele. Alates e-residentsuse programmi käivitamisest on tänaseks ligi 90 000 e-residenti Eestisse loonud üle 20 000 uue ettevõtte. Lisaks kaudsele tulule, mis tuleneb muuhulgas e-residente teenindavate Eesti ettevõtete kasvust ja investeeringutest, on programmi tulu Eesti riigieelarvesse olnud ligi 90 miljoni eurot, millest 75 miljonit eurot on maksutulu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255