„Ettevõtete kasumimaks on lühiajaliselt üleelatav, ilmselt saame ettevõtjatena hakkama,“ ütles Realo Postimehele. „Mida kasumimaks kaasa toob? Lühiajaliselt on võimalik kasum ära kaotada erinevate meetmetega. Kes on ettevõtet juhtinud, see teab, et varasid alla hinnates kaob kasum bilansis, või teed investeeringuid, mida kiiresti amortiseerida.“
„Kasumimaksust on võimalik lühiajaliselt mööda hiilida. Saab näha, kuidas ja kui suure maksubrigaadiga riik ettevõtteid kontrollima hakkab,“ sõnas Realo.
Tema sõnul on avalik saladus, et sotsiaaldemokraadid tahaks kehtestada ettevõtetele püsiva kasumimaksu. „Olen kuulnud räägitavat ligi 20-protsendilisest kasumimaksust, see ajab õudusjudinad peale. Ma ütleks, et ma ei ole optimistlik tulevikku vaadates,“ ütles Realo.
Eesti poliitikud pole mõistnud, kuidas toimib majandus
Realo sõnul pole Eesti poliitikud mõistnud, kuidas toimib majandus ja riikide konkurents ning mismoodi kõik ettevõtted omavahel konkureerivad. „Keeruline on arvata, et uue kasumimaksuga, mida ei ole olnud Eestis üle 20 aasta, suudetakse leida mõistlik tase. Olen täiesti kindel, et sellega unustatakse kiiresti riigi kulude kasv. Eelarvepidu jätkub, sest on leitud kuldne võimalus sellise maksuga kõik kinni mätsida,“ ütles Realo.
„On kurb, kui riigi priiskamine jätkub ning ettevõtete konkurentsivõime langeb,“ märkis Realo.
Ragn-Sellsi emaettevõte tegutseb Rootsis, kus tänavu on ettevõtete tulumaks keskmiselt 20,6 protsenti. Realo märkis, et Ragn-Sellsi Eesti tütarfirma tegutseb valdavalt kohalikul turul ja konkureerib teiste kohalike ettevõtetega. „Ettevõtetel, kes peavad konkureerima rahvusvahelisel turul, hakkab maksukoormus olulist rolli mängima. Samuti sisendhinnad, näiteks elektri hind on võrreldes paljude teiste riikidega kõrge.“
Ettevõtete kasumimaks ei ole surmahoop tavaolukorras
„Ettevõtete kasumimaks ei ole surmahoop normaalses maailmas, aga peame aru saama, et Eesti ettevõtetel on niigi keeruline konkureerida rahvusvahelisel turul,“ ütles Realo. „Viimaste aastate majanduslanguse põhjus on olnud ka ekspordi kahanemine.“
Valitsus kehtestas ettevõtetele ajutise kaheprotsendilise kasumimaksu 2026. aastast. Maksu tasutakse kord kvartalis ja arvestuse aluseks on eelmise majandusaasta kasum.
Realo lisas, et ta pole veel jõudnud arvutada, kui suur võiks olla tuleval aastal Ragn-Sellsi kasumimaks. „Meie õnneks ei too korraldatud jäätmevedu peaaegu midagi sisse, pigem viib raha välja,“ ütles Realo.