18.09.2024 Kolmapäev

Pangajuhid: kasumi maksustamine on majandusele kõige vähem pärssiv

Pankadele tähendaks avansiline tulumaks praegu kahe protsendipunkti lisamist. See on 14 protsenti ja aastal 2026 pannakse sinna ajutiselt veel kaks protsenti juurde.
Kui maksustada investeeringuid ja laene, minnakse sellega majanduskasvu kallale.
Kui maksustada investeeringuid ja laene, minnakse sellega majanduskasvu kallale. Foto: Freepik

„Pankade seisukohast on ettevõtete kasumile rakenduv maks kõige loogilisem. See on parem kui bilansimahu või omakapitali maksustamine,“ ütles Coop Panga juht Margus Rink Postimehele.

„Praeguse variandi puhul kardavad paljud, et see on tee sillutamine ettevõtete tulumaksu tagasitulekuks. Bilansi või omakapitali maksustamise osas pole üldse selge, mille vastu me sellega põrkume. Neid mõjuanalüüse ei suuda praegu keegi teha. Selles mõttes on kasumi maksustamine parem,“ rääkis Rink.

Eelarveaugud ja eelnenud valitsuste tegemata töö

„Maksudest loogilisem oleks muidugi see, et majandus kasvab ja riik saab maksutulud majanduskasvust,“ ütles ta. „Aga saame aru, et kui riigil on viis protsenti SKPst miinuses, siis ma ei kujuta ette, kui suur see majanduskasv peaks olema, et auk ära täita. Nende maksudega viiakse eelarvedefitsiit kolme protsendini.“

„Juba eelmised valitsused oleks pidanud makse tõstma. Nüüd tuli veel julgeoleku teema ka juurde ja küsimus on, kas me viime need (tulude ja kulude) jooned kokku. Praegu räägime eelarveaukudest ja eelnenud valitsuste tegemata tööst,“ sõnas Rink. „Seoses julgeolekuteemadega läheb see miinus nii suureks, et meil ei ole muid variante.“

„Ma ei tea ühtegi ettevõtjat, kellele maksutõus meeldiks ja see on normaalne,“ ütles LHV Groupi juht Madis Toomsalu.

„See, et muudatuste keskkonnas otsitakse erinevaid lahendusi, on hea. Ma isegi kiidaks seda demokraatlikku protsessi. Kes päriselt tahtsid sõna, said seda. Halbadest laual olnud valikutest oli see kõige vähem halb,“ sõnas Toomsalu.

„Maksustaks pigem seda, mis on pärast väärtusloomet kätte jäänud, mitte väärtusloome jaoks ettevõtetele vajalikke sisendeid,“ ütles Toomsalu. Tema sõnul on mõistlikum muuta senist maksumäära, mitte tutvustada seninägematut uut maksuliiki, mille mõju kohta pole tehtud analüüse.

Kui maksustada investeeringuid ja laene, minnakse sellega majanduskasvu kallale.
„Riigikaitse nime all maksutõusude raha kulub lisaks kaitsekulutustele ka eelarveaukude lappimiseks,“ ütles ta. „Selline see seis on. Puudujäägid tuleb samamoodi ära katta.“

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255