Viimastel aastatel on Euroopa Liidu (edaspidi ka Euroopa) väliste riikide, sealhulgas Hiina veebikaubamajadest tellitud kauba osatähtsus Euroopa e-kaubanduses järjest suurenenud. Tarbijad tellivad enamasti sellistest portaalidest kaupa, sest saavad nõnda koduturul või Euroopa veebikaubamajades müüdavale odavama alternatiivi.
Imporditava kauba maksuvabastused
Praegu kehtib Euroopa Liidus üldine impordi käibemaksuvabastus kaubale väärtusega alla 10 euro ning liikmesriigid võivad seda piirmäära tõsta kuni 22 euroni. Nagu enamik teisi riike, rakendab Eesti käibemaksuvabastust kaubale väärtusega kuni 22 eurot.
Peale selle kehtib tollimaksuvabastus imporditud kaubale väärtusega kuni 150 eurot.
Maksu- ja Tolliameti kontrollide tulemuse põhjal on valdav osa Eestisse tellitavast kaubast väärtusega alla 22 euro, mistõttu ei kuulu need saadetised deklareerimisele ega maksustamisele.
Kallimate saadetise puhul märgivad kolmandas riigis asuvad kaubasaatjad sageli kauba tegelikust väärtusest väiksema hinna, mis jääb alla 22 euro piiri, või kirjutavad valeinfona, et saadetis on kingitus.
Euroopas asuv kaupleja peab aga kogu oma kauba müügihinnale lisama käibemaksu ja ka järelevalve nende kauplejate üle on tõhusam. Euroopa kaupleja kauba hinnale lisanduv käibemaks on üks (aga mitte ainuke) põhjus, miks nende kaup on kallim kui näiteks Hiinast tellitav.
Täismahus artiklit saate lugeda Raamatupidamisuudiste värskest numbrist (nr 5, 2019). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.