Euroopa Komisjon tutvustas uusi käibemaksupettuse vastu võitlemise vahendeid
Uued eeskirjad võimaldavad liikmesriikidel rohkem asjakohast teavet vahetada ning maksuhalduritel ja õiguskaitseasutustel tihedamat koostööd teha.
Komisjoni teatel võib ka kõige tagasihoidlikumate hinnangute kohaselt EL-i liikmesriikidel jääda igal aastal käibemaksupettuse tõttu saamata üle 50 miljardi euro – raha, mis peaks minema haiglatesse, koolidesse ja tee-ehitusse tehtavate avaliku sektori investeeringute rahastamiseks.
"Paradiisi paberite juhtum on jälle näidanud, kuidas mõned isikud kasutavad ära EL-i käibemaksueeskirjade leebust, et maksta teistest vähem käibemaksu. Teame ka, et käibemaksupettus võib olla kuritegude, sealhulgas terrorismi rahastamise allikas. Sellega võitlemiseks tuleb teavet jagada tunduvalt tõhusamalt kui liikmesriikide pädevad asutused seda praegu teevad," ütles Euroopa Komisjoni maksundusvolinik Pierre Moscovici.
"Täna esitletud ettepanekud aitavad seda saavutada. Näiteks saab EL-i pettusevastase võitluse ekspertide võrgustik Eurofisc juurdepääsu teiste liikmesriikide autoregistri andmetele. See võimaldab kõrvaldada ühe olulisema, nimelt uute ja kasutatud autode müügiga seotud käibemaksupettuste allika," jätkas ta.
Kuigi liikmesriikide maksuhaldurid vahetavad juba praegu äritegevuse ja piiriülese müügi kohta teatavat teavet, tugineb selline koostöö peamiselt teabe käsitsi töötlemisele. Samas ei jagata EL-i õiguskaitseasutustega süstemaatiliselt käibemaksualast teavet ega luureandmeid kõige raskemate käibemaksupettuse juhtumitega seotud organiseeritud rühmituste kohta.
Uute õigusnormidega tugevdatakse liikmesriikide koostööd ja võimaldatakse neil käibemaksupettusega, sealhulgas internetipettusega, operatiivsemalt ja tõhusamalt võidelda. Muu hulgas luuakse Eurofisci raames veebipõhine teabejagamissüsteem. Eurofisc on EL-is juba tegutsev pettusevastase võitluse ekspertide võrgustik.
Loodav süsteem võimaldab liikmesriikidel piiriülest tegevust käsitlevaid andmeid töödelda, analüüsida ja auditeerida ning tagada seeläbi, et riske hinnatakse võimalikult kiiresti ja täpselt. Selleks, et suurendada liikmesriikide võimekust piiriülest kaubavahetust kontrollida, võimaldavad ühisauditid mitme liikmesriigi maksuhalduritel moodustada pettusega võitlemiseks ühtse auditimeeskonna.
Täiustatakse ka teabe vahtamist maksu- ja tolliasutuste vahel. Teatava tollimenetluse korral saab kaupa, mis saabub väljastpoolt EL-i ja mille lõppsihtkoht on mõni liikmesriik, tuua EL-i mõne teise liikmesriigi kaudu ning seejärel käibemaksuvabalt edasi transportida. Sellisel juhul tuleb käibemaksu maksta üksnes siis, kui kaup lõppsihtkohta jõuab. Seda süsteemi on aga võimalik kuritarvitada, et suunata kaup mustale turule ja vältida käibemaksu tasumist. Uute normide kohaselt hakkavad kõikide liikmesriikide maksu- ja tolliasutused saabuva kauba kohta teavet jagama.
Ka autodega kauplemisel esineb pettusejuhtumeid, sest uute ja kasutatud autode suhtes kohaldatakse käibemaksusüsteemi erinevalt. Uusi või peaaegu uusi autosid, mille kogu ostusumma on maksustatav, on võimalik müüa kasutatud kaubana, mille puhul kohaldatakse käibemaksu ainult kasumimarginaali suhtes. Sellist liiki pettusega võitlemiseks saavad Eurofisci ametnikud juurdepääsu teiste liikmesriikide autoregistri andmetele.
Komisjoni ettepanekud esitatakse nüüd Euroopa Parlamendile konsulteerimiseks ja EL-i Nõukogule vastuvõtmiseks.