13.03.2025 Neljapäev

Euroopa Komisjon reageerib USA tollimaksudele vastumeetmetega

Vastuseks Euroopa Liidu terase- ja alumiiniumiimpordile kehtestatud tollimaksudele esitas komisjon vastumeetmed Ameerika Ühendriikide impordile Euroopa Liitu.
Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni sõnul on Euroopa Liidu ja USA vaheliste kaubandussuhete maht maailma suurim.
Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni sõnul on Euroopa Liidu ja USA vaheliste kaubandussuhete maht maailma suurim. Foto: RUP

Euroopa Komisjon ei pikenda USA vastu suunatud 2018. ja 2020. aasta vastumeetmete peatumist 1. aprillil. Vastumeetmed puudutavad mitmesuguseid USA tooteid, et tasakaalustada Euroopa Liidu terase- ja alumiiniumiekspordile avalduvat majanduslikku kahju 8 miljardi euro väärtuses.

Euroopa Liit on valmis läbirääkimisteks USA-ga

Euroopa Komisjon esitab vastuseks USA uutele tollimaksudele, mis mõjutavad Euroopa Liidu eksporti rohkem kui 18 miljardi eurot ulatuses, USA ekspordile suunatud uute vastumeetmete paketi. Need jõustuvad aprilli keskpaigaks pärast konsulteerimist liikmesriikide ja sidusrühmadega.

Seega võidakse Euroopa Liidu vastumeetmeid kohaldada USA kaupade ekspordi suhtes kokku kuni 26 miljardi euro väärtuses, mis vastab USA tollimaksude majanduslikule mõjule.

Samas on Euroopa Liit jätkuvalt valmis tegema koostööd USA administratsiooniga, et leida lahendus läbirääkimiste teel. Kui selline lahendus leitakse, võidakse eespool nimetatud meetmed igal ajal tühistada.

Komisjoni otsus taastada 2018. ja 2020. aasta vastumeetmed USA vastu jõustub viivitamata 1. aprillil. Protsess, mille komisjon käivitab vastuseks USA uutele tollimaksudele, jätkub Euroopa Liidu jõustamismääruse alusel, käsitades USA meedet tõhusalt kaitsemeetmena.

Protsessi esimene samm

Selle protsessi esimese sammuna toimub kuni 26. märtsini kahenädalane konsulteerimine sidusrühmadega. Kogutud teabe põhjal viimistleb komisjon vastumeetmete vastuvõtmise ettepanekut ja konsulteerib liikmesriikidega komiteemenetluse raames. Kui see protsess on lõpule viidud, soovib komisjon, et vastumeetmeid kehtestav õigusakt jõustuks aprilli keskpaigaks.

Komisjon peab kahetsusväärseks USA otsust tollimaksud kehtestada ning leiab, et need on põhjendamatud, Atlandi-ülest kaubandust häirivad ning ettevõtjatele ja tarbijatele kahjulikud. Sageli kaasnevad selliste tollimaksudega ka kõrgemad hinnad.

Tollimaksud häirivad tarneahelaid ja tekitavad ebakindlust

Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni sõnul on Euroopa Liidu ja USA vaheliste kaubandussuhete maht maailma suurim. „Kaubandussuhted on taganud miljonitele inimestele heaolu ja julgeoleku ning kaubandus on loonud miljoneid töökohti mõlemal pool Atlandi ookeani. Alates täna hommikust kohaldavad Ameerika Ühendriigid terase- ja alumiiniumiimpordi suhtes 25-protsendilist tollimaksu,“ ütles ta. 

„Peame seda kahetsusväärseks. Tollimaksud on maksud. Need on kahjulikud ettevõtjatele ja veelgi kahjulikumad tarbijatele,“ ütles von der Leyen.

„Tollimaksud häirivad tarneahelaid. See tekitab majanduses ebakindlust. Kaalul on töökohad, hinnad tõusevad nii Euroopas kui Ameerika Ühendriikides. Euroopa Liit peab tegutsema tarbijate ja ettevõtjate kaitseks. Euroopa Liidu vastumeetmed on tugevad, kuid proportsionaalsed. Kuna USA kohaldab tollimakse 28 miljardi dollari väärtuses, võtame vastumeetmeid 26 miljardi euro väärtuses. See vastab USA tollimaksude majanduslikule mõjule,“ lisas von der Leyen.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255