Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul ei kohusta muudatus kauplejaid oma süsteemides muudatusi tegema, vaid luuakse võimalus halduskoormuse vähendamiseks ja ressursside säästmiseks.
Paberivaba kviitung
„Mitmed poed ei väljasta juba praegu ostjale automaatselt paberil kviitungit, kuid soovi korral seda tehakse. Tihti liigub pabertšekk otse prügikasti, mistõttu on nende kohustuslik väljaprintimine ebaotstarbekas nii tarbija, kaupleja kui ka loodusressursside vaatest. Seega loome ettevõtjatele võimaluse loobuda kohustusest väljastada paberil ostukviitungit ja paberarveid, kui need on elektrooniliselt kättesaadavad näiteks klienditeeninduskeskkonnas või on saadetud tarbijale e-posti teel,“ selgitas majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo.
„Oleme pabertšekkide asjatu väljaprintimise vastu rääkinud juba aastaid ning hea meel on, et meie ettepanek on viimaks seadusemuudatuseni jõudnud. See võimaldab aastas kokku hoida tonnide viisi paberit,“ ütles Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil.
„Suurel hulgal kaupmeestel on olemas äpid ja püsikliendiprogrammid, kust tšekke saab vaadata ka tagantjärele, kui peaks olema vajadus toote kohta pretensioon esitada,“ sõnas Peil.
Paberil ostukviitungitest loobumisel tuleb kauplejal edaspidi alati anda tarbijale ostukviitung siis, kui ostja avaldab selleks ostuhetkel soovi. Samuti tuleb paberil ostukviitung anda sularahas maksmisel ning siis, kui ei kasutata kliendikaarti, mis võimaldaks tarbijal hiljem elektroonilises klienditeeninduskeskkonnas oma ostudokumendile ligi pääseda.
Paberil ostukviitungit ei pea andma, kui tarbija on andnud selge nõusoleku selle edastamiseks tema e-posti aadressile, internetipanka või muusse kanalisse, kus ta saab ostudokumendiga tutvuda.
SMS-arve välistab kohustuse saata arve ka e-kirja või postiga
Kauplejal on kohustus väljastada tarbijale tagantjärele ostukviitung, kui seda ei ole talle väljastatud ostuhetkel, ostukviitung ei ole kättesaadav elektrooniliselt või kui kaupleja ei loe tarbija ostu tõendatuks pangakonto väljavõttega.
Paberarvete puhul antakse kauplejale võimalus loobuda dubleerivate paberarvete saatmisest, kui tarbija on andnud suhtlemiseks oma e-posti aadressi.
Uuendusena kaob kohustus arve infot dubleerida e-posti või posti teel, kui tarbijale saadetakse arve info SMS-iga. Kui tarbija soovib arvet saada mitmesse kanalisse korraga, antakse kauplejale võimalus küsida tarbijalt postikulude hüvitamist. Erandina ei tohi küsida postikulude hüvitamist e-arve puhul.
„Vanemad inimesed on sageli lasknud vormistada omale pangas e-arve, kuid neil puuduvad tegelikult oskused selle sisuga tutvumiseks. Seetõttu on oluline, et nad saaksid tutvuda oma arvetega paberkandjal ning ilma täiendavate kuludeta,“ lisas minister.
Muudatused jõustuvad kava kohaselt 1. jaanuarist 2026.