Tööturu taastumist oodati juba 2024. aastal, kui see jäi kahjuks tulemata – tööandjad avaldasid siis tervelt 21 protsenti vähem töökuulutusi. Alates eelmise aasta kolmandast kvartalist muutusid tööandjad aga värbamisel pisut aktiivsemaks ja seeläbi tööpakkumiste arvu langus aeglustus, kuid siiski ei jõudnud eelneva aastaga samale tasemele.
Enim suurenes märtsikuus teenindajatele suunatud tööpakkumiste arv
Käesoleva aasta esimeses kvartalis on tööpakkumiste arvu langus märgatavalt peatunud, taandudes -1 protsendi juurde, ning kvartali viimane kuu näitas aasta võrdluses juba viieprotsendilist kasvu.
„See on oluline trendimuutus, sest tööpakkumiste arv oli eelnevalt languses olnud juba enam kui kaks aastat,“ ütles CVKeskus.ee tööportaali värbamisjuht Grete Adler, kes lisas, et teisalt tähendab pikaajaline langus muidugi ka madalat võrdlusbaasi.
Ametirühmade lõikes suurenes märtsikuus enim teenindajatele suunatud tööpakkumiste arv, hüpates aastaga tervelt 21 protsendi võrra kõrgemale. Ka oskustöötajatele suunatud tööpakkumiste arv kasvas jõuliselt, kerkides aastaga 16 protsenti.
Terve esimese kvartali jooksul näitas tööpakkumiste arv kasvu tööstus- ja tootmissektoris, kus töövõimaluste arv kvartali viimasel kuul kerkis juba tervelt 25 protsenti.
Kõige rohkem on aastaga kerkinud konkurents kontoritööde nimel
Alates veebruarist on kiiret tööpakkumiste arvu tõusu märgata ka IT-sektoris ning märtsikuus lisandus uusi töövõimalusi juba koguni 82 protsenti. Suur hüpe IT-sektoris tulenes aga ka väga madalast võrdlusbaasist 2024. aasta sama ajaga.
Märtsis kerkis tööpakkumiste arv võrreldes 2024. aasta sama ajaga veel korrakaitse- ja turvavaldkonnas, kus kasv oli 23 protsenti. Turisminduse ja hotellinduse valdkonnas oli kasv 16 protsenti, klienditeeninduses 11 protsenti, müügisektoris seitse protsenti, transpordi- ja logistikavaldkonnas 7 protsenti ning ehitussektoris samuti 7 protsenti.
Töövõtjad esitasid esimeses kvartalis tööandjatele CVKeskus.ee tööportaalis üle poole miljoni kandideerimisavalduse, mida on 4,8 protsenti rohkem kui 2024. aasta samal perioodil.
Enim on aastaga kerkinud konkurents kontoritööde nimel, kus viimaste näitajate järgi on keskmiselt ühe töökoha nimel konkureerimas 17 protsenti rohkem töövõtjaid kui aasta varem. Suurim konkurents on aga endiselt teenindussektori töödel, kus vabadele ametikohtadele on kandideerimas keskmiselt 94 töövõtjat. Valdkondade lõikes on tahetuimad tööd transpordisektoris, kus keskmiselt on vaba ametikoha nimel kandideerimas 107 töövõtjat.