23.01.2025 Neljapäev

Uuring: tööotsijate aktiivsus on märgatavalt kasvanud

Aktiivselt tööd otsivate ja tööpakkumistele avatud töötajate osatähtsus on aastaga märgatavalt suurenenud, kuid enesekindlus tööotsingutel on langenud, selgus Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee ligi 7000 osalejaga töötajate küsitluse tulemustest. 
Konkurents on praegu kõige suurem transpordi- ja logistikavaldkonnas ning teenindus- ja turundussektoris.
Konkurents on praegu kõige suurem transpordi- ja logistikavaldkonnas ning teenindus- ja turundussektoris. Foto: RUP

Kui 2023. aasta lõpus oli tööotsingutel või tööpakkumistest huvitatud 73 protsenti tööga hõivatud inimestest, siis 2024. aasta lõpuks juba 81 protsenti töötajatest. Üldse ei otsinud tööd vaid 19 protsenti töötajatest. Aasta varem ei olnud tööpakkumistest huvitatud 28 protsenti töötajatest. 

Tööotsingu aktiivsus on suurenenud ka mittehõivatute seas – neist otsisid aktiivselt tööd üle poole ehk 51 protsenti, aasta tagasi oli sama näitaja 41 protsenti.

Tööturul kasvab konkurents

„Tööotsijate kasvanud aktiivsust kinnitab ka CVKeskus.ee tööportaali statistika. Keskmiselt kandideerib praegu ühele vabale ametikohale 63 töövõtjat, mida on 19 protsenti enam kui aasta tagasi,“ kirjeldas tööturul toimuvat CVKeskus.ee värbamisjuht Grete Adler ning lisas, et 2022. aasta lõpuga võrreldes on kandideerijate arv kerkinud koguni 61 protsenti.

Uue töökoha otsingutel on nii mittetöötavad kui ka hõives olevad inimesed, kes püüavad paremat töökohta leida. Adler lisas, et kui varem on tööandjad olnud hädas kandidaatide leidmisega, siis nüüd raskendab värbamist paljudel ametikohtadel väga suur CV-de arv, mille hulgast sobivate väljasõelumine on töömahukas.

Valdkonniti on konkurents praegu tihedaim transpordi- ja logistika-, teenindus- ja turundussektorites, kus viimase 12 kuu lõikes on keskmine kandideerijate arv vaba ametikoha nimel ületanud 70 kandideerija piiri, näitavad CVKeskus.ee andmed.

Kõige madalam on konkurents aga hariduses ja tervishoiusektoris, kus tööd on endiselt rohkem kui tegijaid. „Neis sektorites leidub palju ameteid, mida ei ole võimalik põhjaliku ettevalmistuse või kogemuseta teha ning seega on piiratud ka valdkondade-vaheline liikumine,“ selgitas Grete Adler.

Enim muretsevad vanemad ja madalapalgalised

Uue töökoha leidmisel tunneb end ebakindlalt ligi kolmandik ehk 31 protsenti töötajatest ja veelgi rohkem (39 protsenti) on neid, kelle hinnangul on nende enesekindlus tööturul viimasel ajal vähenenud. 

33 protsenti vastajatest tõi uuringus veel välja, et nende kindlustunne tööturul võib järgmise viie aasta jooksul veelgi kahaneda, mis viitab kartusele, et töötajate oskused ja teadmised jäävad ajale jalgu.

„Uue töökoha leidmisel tunnevad end kõige enesekindlamalt 25–34-aastased töötajad, kelle brutopalk on üle 2800 euro,“ tõi uuringust esile Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder, lisades, et kõige ebakindlamalt tunnevad end 55–64-aastased ja alla 1500 euro teenivad inimesed. „Nooremad hästi teenivad töötajad on ka enesekindluse muutuse osas optimistlikumad ja arvavad, et see võib veelgi suureneda.“

Uuringu vabades vastustes on 45-aastased ja vanemad töötajad välja toonud, et neil on keeruline tööle saada oma vanuse tõttu. „Arvestades meie töötajaskonna vanuselist struktuuri ja kvaliteetse tööea pikenemist, ei tohi tööandjad sellist suhtumist endale lubada – see on haritud ja kogenud inimeste potentsiaali raiskamine,“ lisas Grete Adler.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255