"Investeeringutest suurim osa kulub tollipunktidesse röntgeniaparaatide soetamisele. Röntgeniaparaadid on efektiivseimaid tööriistad piiril keelatud kauba avastamiseks ning võimaldavad tõhusamalt kontrollida kaubavedu ja tõkestada salakaupa. Plaan on soetada läbivalgustusseadmed tollipunktidesse ja selle investeeringuvajadus on ligi 8 miljonit eurot. Lisaks on Eesti-Läti piiri kontrollimiseks ja salakauba avastamiseks kavas soetada liikuvad röntgen-väikebussid, mille investeeringuvajadus on pea 3 miljonit eurot," rääkis maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Rainer Laurits.
Amet kavatseb ka soetada täiendavaid automaatsete numbrituvastussüsteemide (ANTS) seadmeid. "ANTS andmete abil on MTA edukalt tegutsenud ebaseadusliku kütuseveoga ja tõkestanud kahju tekkimist. Selle investeeringuvajadus on kokku kuni 2 miljonit eurot. Lisaks plaanime infosüsteemide edasiarendamist, mille investeeringud kokku on üle 6 miljonit eurot. Investeeringud infosüsteemidesse tõstavad kontrollitöö tõhusust, suurendamata koosseisu," lisas Laurits.
Ülejäänud kulud hõlmavad peamiselt erinevate registrite, süsteemide ja keskkondade arendamist ja hooldamist, mis on mõeldud riskianalüüsiks ning varimajanduse ja salakaubandusega võitlemiseks nii maksu- kui ka tolli valdkonnas.
Kui vaadata uue koalitsioonileppe katteallikaid, siis moodustavad maksu- ja tolliameti täiendavad investeeringud tuleval aastal pea veerandi kuludest: koalitsioonileppe kulude pool on 80,9 miljonit eurot, millest MTA investeeringud 22 miljonit eurot.