„Maksutõusud ei ole kindlasti praeguse valitsuse valik, selle vajaduse tingib Venemaa sõjategevuse otsene ja kaudne mõju. Sõda kestab jätkuvalt ja peame lähiaastatel täiendavalt panustama Eesti riigi kaitsevõimesse ja julgeolekusse. See on meie kõigi vastutus ja panustame me kõik,“ ütles rahandusminister Jürgen Ligi.
„Ettevõtete kasumi maksustamine on kaalutud alternatiividest lähiaastatel Eesti majandust kõige vähem negatiivselt mõjutav viis, kuidas ettevõtted saavad riigi julgeolekusse täiendavalt panustada. Maks on tähtajaline ja väikese määraga. Kui ettevõttel kasum puudub, pole ka maksukohustust,“ selgitas asekantsler Evelyn Liivamägi.
Maksubaasiks on eelmise majandusaasta raamatupidamislik kasum enne tulumaksustamist ja maksu hakatakse tasuma avansiliselt. Ettevõtted tasuvad julgeolekumaksu esmakordselt 2026. aastal erandkorras kaks korda: 10. septembriks ja 10. detsembriks.
Eesti kogub Euroopa Liiduga võrreldes küllaltki vähe kasumi- ja varapõhiseid makse
2027. aastal tasutakse avansiline makse kvartaalselt. Need ettevõtted, kelle majandusaasta on kalendriaasta, tasuvad seda märtsi, juuni, septembri ja detsembri 10. kuupäevaks. Peale majandusaasta aruande esitamist toimub tegeliku kasumi põhjal ümberarvestus. Üldjuhul on maksubaasiks raamatupidamislik maksueelne kasum, mida korrigeeritakse ainult väga vähestel juhtudel.
Maksukohustus tekib ainult kasumis ettevõtetel. Kui ettevõte teenib kasumit, on ta üldjuhul ka maksevõimeline ja saab panustada oma riigi julgeolekusse. Julgeolekumaksu maksavad nii residendist äriühingud kui mitteresidendi Eestis tegutsevad püsivad tegevuskohad.
Eesti kogub Euroopa Liiduga võrreldes suhteliselt vähe kasumi- ja varapõhiseid makse. Eesti kapitalimaksud moodustasid 2022. aastal 2,7% SKPst. Sellega oli Eesti Euroopa Liidus eelviimasel kohal – ELi keskmine oli 8,9% SKPst.
Tegutsevaid ettevõtteid on statistikaameti andmetel Eestis ligikaudu 145 000, millest kasumis on ligikaudu 60 protsenti. Äriühingute kasumimaksult on oodatav tulu 2026. aastal 157 miljonit, 2027. aastal 164 ja 2028. aastal 173 miljonit eurot. Julgeolekumaksust kokku oodatakse riigieelarvesse 2026. aastal 751 miljonit eurot.