20.07.2015 Esmaspäev

Maksukorralduse seadus täpsustab MTA volitusi ning suurendab konkurentsikeskkonna läbipaistvust

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusele maksukorralduse seaduse, mille eesmärk on täpsustada maksuameti võimalusi maksualaseid õigusrikkumisi ära hoida ja rakendada Kaubandus- ja Tööstuskoja ettepanekut konkurentsikeskkonna läbipaistvuse suurendamiseks.
Maksukorralduse seadus täpsustab MTA volitusi ning suurendab konkurentsikeskkonna läbipaistvust
Maksukorralduse seadus täpsustab MTA volitusi ning suurendab konkurentsikeskkonna läbipaistvust Foto: PM

„Seadus täpsustab paljuski seda, mis juba kehtib ega too endaga kaasa sisulisi muudatusi, praegu on tegemist ka eelnõu kooskõlastusega, kus täiendused on tavapärased,“ ütles maksupoliitika asekantsler Dmitri Jegorov. „Positiivsena väärib märkimist ettevõtjate panus konkurentsikeskkonda läbipaistvamaks muuta läbi Kaubandus- ja Tööstuskoja ettepaneku täiendada ettevõtluse kohta avaldatavaid andmeid.“

Eelnõuga täpsustatakse maksu- ja tolliameti võimalusi tagada seaduste täitmist. MTAl on kogu aeg olnud õigus koguda tõendeid või saada neid vaatluse käigus, nüüd saab neid koguda mitte ainult menetledes konkreetset maksuasja, vaid ka maksualase rikkumise ärahoidmise eesmärgil, kui selleks on põhjendatud kahtlus. Seni on see õigus olnud vaid tolli valdkonnas.

Vaatluse sätteid täpsustatakse nii, et maksuhalduril on õigus vaadelda vallasasja, mis on samaaegselt maksukohustuslase valduses ja seotud tema majandus- või kutsetegevusega, kuid asub vaatluse läbiviimise hetkel väljaspool maksukohustuslase majandustegevuse asukohta. Üldjuhul antakse vaatlusest ette teada ja see viiakse läbi ajal, kui toimub maksumaksja majandustegevus. Oluline on märkida, et vaatluse käigus on keelatud siseneda  kellegi tahte vastaselt tema eluruumi ja seda ka juhul, kui eluruumides toimub maksukohustuslase majandus- või kutsetegevus.

Kaubandus-tööstuskoja ettepanekul laiendatakse avaldatavaid andmeid, mis suurendab konkurentsikeskkonna läbipaistvust. Nii avaldatakse edaspidi käibemaksukohustuslase deklareeritud käibemaksu summa kvartalis ning töötamise registri andmetel tööandja töötajate arv. Seega on siin tegemist ettevõtjate pakutud võimalusega, mis koondab avalikke andmeid kokku selgema konkurentsikeskkonna eesmärgil.

Maksuvõla ajatamine muudetakse paindlikumaks. Seni on maksuvõlga olnud võimalik ajatada vaid selle olemasolul. Seega kui maksumaksja teab, et ta ei suuda täita talle teada olevat eesseisva tähtajaga maksukohustust, on tal võimalik edaspidi taotleda selle ajatamist etteulatuvalt.

Eelnõu on esitatud kooskõlastamiseks ministeeriumitele ja arvamuse avaldamiseks Eesti Kaubandus-Tööstuskojale, Eesti Maksumaksjate Liidule, Eesti Tööandjate Keskliidule ning Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioonile.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255